Jarní léčení varroázy bude letos spíše sporadické
Včelaření se stává módní záležitostí
RAKOVNICKO. Ti, kdo chovají včely, či se o ně minimálně zajímají, jistě vědí, že letošní zima pro ně nebyla právě nejpříznivější. Na to, jak ji zvládly, je ještě trochu brzo, přesto se s Jiřím Hubkou, předsedou okresní organizace ohlédneme nejen za jejím průběhem, ale i za loňským rokem. Ten byl pro něho a pro jednatele Miroslava Halló prvním kompletním, kdy se ujali vedení.
Na úvod je nutné objasnit, že okresní organizace ČSV se z 90 % stará především o léčení a zdravotní stav včelstev. Na rakovnickém okrese funguje dvanáct základních organizací a je jistě pozitivní zprávou, že letošek není na varroázu katastrofální. „Máme za sebou zvláštní zimu, která se na včelách podepsala v tom, že neměly dlouho možnost se proletět a tím pádem vyprázdnit. Naposledy byly venku z úlu před Vánocemi, a pak až téměř po sedmdesáti dnech. Navíc se na podzim objevil cementový med, který včelám způsobuje zažívací problémy, když na něm zimují. Takže teď je otázka, zda nedojde k úhynům včelstev v důsledku napadení nosemou. Ale na to je ještě brzy,“ říká Jiří Hubka.
Co se týká varroázy, dá se říci, že rakovnický okres dopadl poměrně dobře. „Když budu mluvit za Strašecí, pouze tři včelaři z osmdesáti měli spad větší, než tři brouky na včelstvo. A v průměru obdobně to dopadlo i na okrese. A dokonce čtyři či pět organizací nemuselo objednávat léčivo vůbec. Mor včelího plodu se tu naštěstí neukázal, i když jsou v ČR hlášena další ohniska,“ přibližuje dále.
Co se týká početního stavu včelstev na Rakovnicku, jde oproti předloňskému roku o velmi zajímavá čísla. Zjednodušeně se dá říci, že přibývá včelstev i včelařů. Včelaření se dnes stává módní záležitostí. Z původních 574 včelařů se vloni jejich počet zvýšil o 45 a na okrese přibylo 1279 včelstev, takže v září 2016 jich bylo 7 305. Tento počet znamená, že zavčelení na okres je v průměru 8,2 včelstva na kilometr čtvereční, což je více, než je běžný republikový průměr (7,6).
Vzhledem k tomu, že je Jiří Hubka i předsedou novostrašecké organizace, shrnul v krátkosti i tamní včelařský rok, který se nesl především ve znamení 11. výroční založení tamní místní organizace. „Tento rok jsme v podstatě zakončili výroční schůzí, na kterou zavítala i předsedkyně ČSV. Každý z včelařů dostal i DVD, kde byl hodinový sestřih naší výstavy v muzeu. Na schůzi jsme zhodnotili oslavy a pak se hovořilo především o včelařském kroužku, který funguje od podzimu loňského roku. Navštěvuje jej 12 dětí, což je na kroužek maximum. Teď čekáme, zda dostaneme od města grant na pořízení úlů a potřebného vybavení. Pak už začneme s dětmi včelařit,“ uzavírá.
Lenka Pelcová