Kanalizace – milníky a načasování
NOVÉ STRAŠECÍ. Již mnohokrát jsme vás informovali o tom, že dlouhodobým problémem Nového Strašecí je nedokončená výstavba kanalizace. Nejprve jí bránily peripetie se směnou vodárenského a kanalizačního majetku mezi městem a VKM, a.s. Posléze však došlo k dokanalizování většiny Pecínova a nyní přichází na řadu III. a IV. etapa, které se týkají ulic Rabasova, Rudská, Nádražní, Nad Větrákem, Obětí Okupace, Spojovací, Pod Větrákem, Nad Nádražím a Nad Tratí, a také výstavby nové čističky odpadních vod. Vzhledem k tomu, že náklady celého projektu byly kalkulovány na téměř 148 milionů včetně DPH, není divu, že kanalizace je opět horkým tématem na jednáních zastupitelstva města.
Zjednodušeně by se dalo říci, že většina opozičních zastupitelů se dožaduje více informací. Pavlu Novákovi například chybí základní představa, v jakém rozsahu se budou dokanalizované ulice rekonstruovat, Pavla Vaice zase zajímala etapizace kanalizace. Tu mu přiblížil vedoucí OI Pavel Friebert: „Milníky se týkají především stavby ČOV, což je největší a nejsložitější část díla. Ty další byly stanovovány s přihlédnutím k souvisejícím investičním akcím, které ve městě mají proběhnout i z pohledu jiných subjektů (např. oprava krajských komunikací z Dobré do Strašecí, která se má uskutečnit letos a dotkne se i dokanalizovávané ul. Čsl. armády: Proto je tam třeba začít). Vodítkem k jejich určení byla i doprava ve městě. Jedním z požadavků v zadávací dokumentaci je předložení časového a finančního harmonogramu jednotlivých uchazečů, přičemž s vítězem bude o tomto dále jednáno.“
Jiří Toužimský se konkrétně dotazoval na již zmíněnou ulici Čsl. armády a chtěl vědět, jak bude vypadat po dokončení stavby. Jak vyplynulo z jeho dalších slov, jako největší ulice ve městě by si zasloužila hezčí úpravu. Podle Pavla Frieberta kanalizace povede po pravé straně, kde je dnes zrekonstruovaný chodník. „Město již obdrželo dotaci na rekonstrukci chodníku po levé straně. Je již vydáno stavební povolení, probíhá výběrové řízení. Rekonstrukce by měla letos proběhnout.“
Na přetřes přišla i nová ČOV. Jiří Verner se například zajímal o to, proč má být budována tak daleko od stávající a proč se nepracuje i s možností intenzifikace či přístavby dnešní čističky? Na to mu odpověděl jednatel TSNS Jan Bureš, že záměrem rady města je využít stávající ČOV na vyřešení problému s nárazovými srážkami, kdy se splašková voda míchá s dešťovou: „V současnosti funguje dešťový oddělovač, který naředěnou nevyčištěnou vodu odvede do Novostrašeckého potoka. Po vybudování nové ČOV by nádrže měly být využity jako retenční na tyto vody.“
Intenzifikace podle něho není reálná vzhledem k nedostatečnosti stávajících nádrží. A přesunutí ČOV níže je v souladu s územním plánem, který předjímá, že dojde k zástavbě nových lokalit na Čelechovické stráni a na stráni směrem k Rynholci. Pokud by čistírna zůstala tam, kde je, byla by v nežádoucí lokalitě.
Lenka Pelcová