Ani bičování nepůsobilo v představení souboru V.A.D. drasticky.
XXXXI. přehlídka Wintrův Rakovník je již historií
„Jen“ sedm, ale velmi kvalitních
RAKOVNÍK. Ten, kdo je pravidelným návštěvníkem Wintrova Rakovníka, mi jistě dá za pravdu, že letos se bylo opravdu na co dívat, byť přehlídka nepatřila k těm početně nejobsazenějším. Před zkušenými zraky poroty tentokrát defilovalo sedm inscenací, což pro soubory znamenalo především to, že se mohly dočkat pouze doporučení na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla – Divadelní piknik Volyně.
Tato doporučení, jak jsme již informovali minulý týden v rubrice z víkendu, byla nakonec udělena celkem čtyři. Do Volyně pojedou Dobřichovičtí s inscenací Brouk v hlavě, Říčany s Ruskou zavařeninou a kladenský soubor V.A.D. se svou Latrinou Magikou Valérie a týden divů. Čtvrté doporučení se týká jediné pohádky letošní přehlídky Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, která získala doporučení na letošní Popelku. Pokud jste ji tedy nyní promeškali, budete mít ještě jednu příležitost na podzim.
Společným jmenovatelem oceněných inscenací je, že ani jedna z nich není autorská. V případě Brouka v hlavě jde o jednu z nejlepších komedií, které kdy byly napsány. A dlužno říci, že dobřichovické společnosti, byť to v úvodu hry nevypadalo, se podařilo ji správně uchopit. Faktem je i to, že hlavní devizou tohoto představení byly nadstandardní herecké výkony, přičemž za zmínku stojí především výkon hlavního představitele dvojrole Karla Krále.
Na rozdíl od Brouka v hlavě se Ruská zavařenina Ludmily Ulické neobjevuje na české amatérské divadelní scéně právě často. Přitom text je vysoce kvalitní variací na mnohé ruské klasické hry. „Ruku v ruce s kvalitou textu jdou však inscenační nároky. Což v případě říčanského souboru vyšlo. Tvůrci přesně pochopili a odkryli, o čem hra je, k čemu se vyjadřuje a jakými prostředky. Všechny postavy jsou přesně dramaturgicky interpretované, znají svoje místo v celku i rozporuplnosti svých charakterů,“ uvedl k představení člen poroty Adam Doležal.
A jsme u posledního představení přehlídky, které patřilo kladenskému souboru V.A.D. Tentokrát do Rakovníka zavítala jeho sekce, jež se věnuje i vedlejším projektům, s inscenací podle románu Vítězslava Nezvala Valérie a týden divů. Pokud nejste právě milovníky poetiky a surrealismu, bylo by pro vás toto představení asi jen těžko stravitelné, pokud by bylo děláno zcela vážně a chyběla by v něm hravost a vtip vlastní tomuto souboru. Díky němu divák nevnímá drsnější prvky, jako je bičování, či sebevražda. Inscenace je provedena ve stylu Laterny Magiky, což v duchu „vaďácké“ logiky znamená Latrínu Magiku. Latrína je středobodem scény a právě na ni je promítána projekce, s jejíž pomocí vypráví soubor téměř celý Nezvalův příběh.
Představení Kladeňáků ocenila i divadelnice Jiřina Krtičková: „Z inscenací čerpám nové nápady a inspiraci a v tomto ohledu pro mě bylo jednoznačně největším přínosem přehlídky představení souboru V.A.D., které využilo opravdu nebývale projekci. Asi nejsilněji na mě zapůsobila scéna, kdy díky projekci vyjmuli babičce Valerie srdce a v závěru je nabodli na deštník, na kterém v další projekci tepalo. Ale než se k němu dostali, postupně museli odstranit kůži, žebra i plíce. Velmi silně na mě působila i hudba.“
Jak vyplynulo z jejích dalších slov, přehlídka je pro ni především místem setkávání s ostatními herci a divadelníky. „Pokud bych měla být upřímná, inscenace jsou pro mě jakýmsi bonusem. A faktem je, že atmosféra mezi nimi je na Wintrovkách skutečně skvělá. Takže já jsem byla velmi spokojená,“ uzavírá jistě ne ojedinělým názorem.
Lenka Pelcová