
Archeologové při práci na novostrašeckých vykopávkách.
Po mrazivých dnech pokračuje výzkum v Novém Strašecí
Archeologové odkryli další objekt
NOVÉ STRAŠECÍ. Pokud pravidelně čtete týdeník Raport, jistě jste již zaznamenali informaci o záchranném archeologickém výzkumu, který v současnosti probíhá v Novém Strašecí na bývalém dvoře zdejší ZŠ. Pod budovanou přístavbou školy již zmizela novověká studna, sklep ze 17 – 18. století i téměř celá, velmi zajímavá hrnčířská pec z první třetiny 17. stol., o nichž jsme již informovali. Posledním zdejším nálezem je keramická pec ze 14. stol., jejíž klenbu tvořily keramické nádoby. Objevili ji už v roce 1998, kdy se tu překládaly kabely, manželé Volfovi. Nicméně ani oni, ani archeologové, kteří tu dnes pracují, netušili, o jak velký objekt jde.
S odchodem mrazů se vrátili archeologové ze společnosti Archaia opět na stavbu a pustili se do odkrývání zmíněné pece. „Můžeme tu vidět zbytky konstrukce pece i zásahy z 20. stol., kdy došlo k překládce kabelů. Co však tehdy Volfovi nemohli vidět, je další objekt, který odkrýváme opodál. Je sice o něco mladší, ale také velmi zajímavý,“ přibližuje současnou situaci jeden z archeologů Jaroslav Nedbal.
Zatímco v případě pece archeologové již odkrytou část zfotogrammetrovali a ještě dále budou zaměřovat a rozebírat zbytky konstrukce, v případě druhého objektu ještě přesně neví, s čím mají tu čest. „Velmi nás překvapilo, když se tu objevila další načervenalá vrstva (značící propálenost) a opět dosti velká klenba. Zatím odkrýváme zásyp z 18. stol., ale už jsme tu objevili velmi pěkné kachle. Nevíme, co bude pod klenbou – buď nějaký sklep anebo další velká pec. Ale v každém případě je to velké a hluboké. Už jsme se dostali poměrně hluboko, ale ještě musíme pokračovat. Co bude pod zásypem, netušíme, klidně tam může být další středověký objekt. Z novodobého hlediska je však velmi zajímavé, jak se obě stavby vzájemně respektují. To by mohlo značit i to, že mezi oběma objekty byla parcelní hranice. Tehdejší stavitelé, když se dostali k základům starší stavby, nerozbili ji, jak je to dnes běžné. Nicméně je vidět, že tu hrnčíři byli opravdu od 14. stol. a že i v pozdějších letech byl tento řemeslný okrsek zasvěcený keramické výrobě, což je pozoruhodné,“ pokračuje Jaroslav Nedbal.
Příchozí tu pod velkým stanem vidí ovál, jehož kratší průměr má zhruba tři metry a delší o něco více. Obvod tvoří kamenné zdivo a střed vypálená – červenohnědá hlína, z níž vyčnívá řada různě odkrytých keramických zlomků. To jsou pozůstatky nádob, které původně tvořily klenbu středověké pece. „Opravdu nás velmi překvapilo, jak je pec velká. Vedle konstrukce z opuky tu pochopitelně vidíme i zásahy, které do ní byly v minulých stoletích provedeny – jsou tu různé prokopávky i zbytky novověké dlažby, ale naštěstí většina pece zůstala zachována. Keramické zbytky klenby jsou zatím téměř všechny stejné, ale uvidíme, jestli tam po rozebrání nenajdeme i nějaké zboží. Pec pochází ze 14. stol, kdy je i první zmínka o Novém Strašecí, takže to je skutečně to nejstarší, co ve městě je. Pochopitelně tu v okolí bylo i pravěké osídlení, ale po tom se zatím na stavbě nic nenašlo stejně jako po starším středověkém,“ dodává archeolog.
Nyní se však archeologové soustředí především na odkrytí mladšího objektu, neboť ten není před nepřízní počasí chráněn stanem. Jejich současná práce spočívá především v dokumentaci a zakreslení objektů a získání movitých nálezů. Ty by měly časem obohatit sbírky zdejšího muzea a to, co zůstane pod přístavbou, bude snad zachováno pro příští generace.
Lenka Pelcová