Chrášťanští školáci s cenou a šekem na 60 tisíc korun, které škola vyhrála v soutěži firmy Domestos.
Třetí místo v soutěži přineslo škole dalších 60 tisíc
Za deset let vyhráli milion
CHRÁŠŤANY. Rovný jeden milion korun. Tak neuvěřitelnou částku se podařilo v posledním desetiletí získat Základní škole Chrášťany v soutěžích. Zrekonstruované třídy, tělocvična, družina, nové topení, snížené stropy, moderní vybavení, to všechno by škola neměla, kdyby v ní nepracovala tak soutěživá vychovatelka. Eva Divišovská sice o svých zásluhách nerada mluví a raději by se držela stranou, ale je to tak. Nebýt jejího nadšení a výdrže, škola by takové soutěžní úspěchy neměla. Po každé výhře sice hrozí, že už to bylo naposledy, ale uplyne pár měsíců a ZŠ Chrášťany vyplní další soutěžní přihlášku.
„Tentokráte už to bylo opravdu naposledy. Chtěli jsme výhry srovnat na rovný milion. K tomu nám scházelo šedesát tisíc korun. A ty jsme teď vyhráli. Když jsme částku tak pěkně zarovnali, můžeme už skončit,“ říká vychovatelka Eva Divišovská nad symbolickým šekem na 60 tisíc korun od firmy Domestos. Společně s kolegyní Evou Hvězdovou, která jí je při soutěžích velkou pomocnicí, ho byla převzít minulý týden.
Soutěží firmy Domestos se škola účastní pravidelně, neuspěla jen ve dvou ročnících, kdy se změnila pravidla a vedle nákupu výrobků bylo pro celkové hodnocení důležité i internetové hlasování. Školáci plnili předepsané aktivity, výstupy se zveřejňovaly na webu soutěže a veřejnost jim mohla dát hlas. Právě kvůli hlasování škole první místa utekla. Ovšem jen do letoška, nyní znovu triumfovala a umístila se na třetím místě.
„Soutěž probíhala od června, kdy jsme už mohli začít sbírat účtenky. V září začaly děti plnit aktivity, které se týkaly hygieny. Až do konce soutěže jsme se soustředili vyloženě na aktivity a hlasování. Drželi jsme se na třetím místě a doufali, že až v samém závěru vložíme účtenky, posuneme se výš. Ale i po vložení účtenek jsme třetí zůstali. Jak bodové hodnocení dopadlo, se zjistit nedá, ale myslím si, že mezi námi a školou na druhém místě byl jen malý bodový rozdíl. Že jsme nebyli druzí, nás trochu mrzelo,“ říká Eva Divišovská. Kdyby to vyšlo, pak by vedle peněz od Domestosu vyhráli navrch dlaždice od firmy Rako v hodnotě 100 tisíc korun. Použili by je na obložení hlavního schodiště.
První peníze vyhrála škola před deseti lety, byla to částka 10 tisíc korun. „V soutěži RWE děti musely vytvořit školní časopis. Dělala ho tehdy s nimi Eva Hvězdová na kroužku. To byl první úspěch,“ popisuje vychovatelka. Následovala další soutěž s tématem energetiky a v ní škola získala 30 tisíc korun. Pak přišla největší výhra. Firmy Domestos a Cif vyhlásily soutěž na podporu prodeje svých výrobků, do níž šla škola s plným nasazením a výsledkem bylo, že se probojovala mezi pětici nejlepších.
„Vyhráli jsme půl milionu, což bylo zatím nejvíc. Nemyslím si, že by se to mohlo ještě opakovat, protože tak vysoké částky už se dneska v soutěžích nerozdávají. Pak byla soutěž Ramy s výhrou 200 tisíc a Tesca s výhrou 100 tisíc korun,“ říká Eva Divišovská. K ní má i jednu hezkou historku. V soutěži se totiž sbíraly kartičky pro výuku angličtiny a také kódy. A tak se škole stalo, že jí 1. dubna volalo Divadlo Spejbla a Hurvínka, že má asi 400 kódů, které nepotřebuje a chce je některé soutěžící škole věnovat. Na Chrášťanské se usmálo štěstí z jednoho prostého důvodu, na rozdíl od předchozí školy zvedli telefon.
„Protože to bylo 1. dubna, tak si všichni kolegové mysleli, že je to aprílový žert a někdo si z nás vystřelil. Nakonec nám ale ještě ten den kódy opravdu přivezli a s nimi i loutky Spejbla a Hurvíka, aby si je děti mohly prohlédnout. To od nich bylo moc hezké,“ říká vychovatelka. Tím ale výčet výher nekončí. Škola se zapojila i do soutěže Recyvěci vyhlášené Balakrylem. Protože byla určena jednotlivcům, soutěžila Eva Divišovská na své jméno. Stolek na pitný režim, který vyráběla s dětmi, uspěl a na pomyslné konto výher přibylo dalších 100 tisíc korun, které byly použity na rekonstrukci tělocvičny. „Šedesát tisíc, které jsme teď vyhráli, použijeme na rekonstrukci šaten. To už je v budově to poslední, co potřebuje opravit. Na druhou stranu je tu ale ještě schodiště, které by si zasloužilo nově obložit. Pokud tedy Domestos změní pravidla, jak sliboval, tak...,“ uzavírá s potutelným úsměvem vychovatelka. Tak co? Nejspíš nepotrvá dlouho a škola načne další milion.
Markéta Hartlová