Na řad Rakovník – jih lze připojit dalších osm vesnic
Skupinové vodovody se propojí
RAKOVNICKO. Hlavní gró investic, které na příští rok plánuje Vodohospodářské sdružení obcí Rakovnicka (VSOR), je sice obnova vodovodního a kanalizačního řadu v několika ulicích v Rakovníku, ale zkrátka nepřijdou ani další členové sdružení.
„Největší z obecních akcí, kterou na příští rok připravujeme, je výstavba kanalizace v Hostokryjích, k níž se VSOR připojí s propojkou skupinových vodovodů. U investičních akcí sdružení je to tak, že financuje buď obnovy stávajících sítí, nebo výstavbu nových sítí, které však musejí sloužit více než jednomu členovi,“ vysvětluje Věra Čermáková, manažerka správy majetku VSOR. V případě hostokryjské kanalizace jde o akci, která přinese užitek jen jedné obci, tudíž ji bude financovat městys Senomaty za pomoci dotace. Vloží finanční prostředky do VSORu, který kanalizaci postaví.
Do stejného výkopu v úseku mezi Senomaty a Hostokryjemi bude uložen i vodovodní řad, který propojí dva skupinové vodovody. A to senomatský, na nějž je napojen i Nouzov a Přílepy, a Rakovník – západ, který zásobuje vodou Hostokryje. „Vždy se může stát, že dojde u nějakého zdroje k poruše. Proto je vhodné mít možnost se napojit i na jiný. Právě z tohoto důvodu se propojka skupinových vodovodů dělá. Jinak vše poběží jako dosud. Hostokryje budou i nadále odebírat vodu z vodovodu Rakovník – západ a Senomaty ze svého. Jelikož je propojka vodovodu mezi Hostokryjemi a Senomaty společným zařízením, bude ji financovat přímo VSOR, náklady jsou kolem dvou milionů korun,“ říká Věra Čermáková.
Nejmladším skupinovým vodovodem, který VSOR postavil, je Rakovník – jih, který byl dokončen v roce 2015 a letos v lednu kolaudován. Vodovodní řad se přitáhl z Pavlíkova přes Panoší Újezd až do Slabec, kde byly dlouhodobě problémy s vodou z místního zdroje, především kvůli špatné kvalitě. Voda se musela složitě a nákladně upravovat. Provoz úpravny byl natolik finančně náročný, že se vyplatilo přivést do Slabec vodu z Rakovníka.
„Opět se jednalo o společné zařízení, takže byl investorem VSOR. Ve Slabcích už tedy několik měsíců teče rakovnická voda. Na skupinový vodovod se budou postupně napojovat další obce,“ říká manažerka. Jakmile se Panoší Újezd finančně vzpamatuje z nákladné výstavby kanalizace a ČOV, může se na vodovod snadno připojit. Ušetří tím náklady na úpravnu, kterou by potřeboval, pokud by využíval vodu z vlastního vrtu. Jednou z prvních obcí, která se na skupinový vodovod připojí, bude Hvozd. Na výstavbu obecního vodovodu už má zpracovanou projektovou dokumentaci a brzdí ho jen čekání na dotaci. „Další větve skupinového vodovodu by mohly být do Malinové a potažmo Krakova. Možné je i napojení Rousínova, Modřejovic, Skupé nebo Hřebečníků. To už jsou však jen odbočky pro dané obce, nikoli další prodloužení skupinového vodovodu,“ vysvětluje Věra Čermáková.
VSOR má pro příští rok naplánovány i investice do oprav vodovodů v obcích. Například v Senci, kde budují další část kanalizace, VSOR vždy zajistí obnovu vodovodního řadu v ulicích, kam se pokládá kanalizace a v nichž se poté musí na silnice položit nový asfaltový povrch. Každoročně se také zapojuje do obnovy inženýrských sítí při rekonstrukcích ulic v Jesenici.
Markéta Hartlová