
Jednou z kriminalistických technik, které si při pátrání po vrahovi vyzkoušíte, je analýza vláken.
Muzeum čekalo na interaktivní výstavu 3,5 roku
Kdo zavraždil mladou ženu?
RAKOVNÍK. V rakovnickém muzeu se stala vražda. V ranních hodinách tu byla objevena mrtvá mladá žena s nožem zapíchnutým v hrudi. U těla ležela láhev alkoholu a krabičky od léků. Že by sebevražda? I lékař si to při prvotním ohledání myslel. Pitva však prokázala něco jiného. Žena byla zavražděna. Pokud máte rádi detektivky, rozhodně nevynechejte návštěvu Muzea T. G. M. Až do 15. ledna si tu můžete zahrát na kriminalistu a najít s pomocí důkazů, které se našly na místě činu, vraha.
Interaktivní výstava Stopa – vyřeš zločin! je putovní, vytvořilo ji Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s tamním Ústavem soudního lékařství, Policií ČR a Muzeem Policie ČR. „Muzeum se specializuje na vědu a výzkum z hlediska jejich zakladatele Gregora Mendela. Je zajímavé, že ve světě je mnohem známější osobností než u nás v Česku. Proto je muzeum hodně orientované do světa a umí hezky zpracovat interaktivní témata. O tuto výstavu jsme měli velký zájem. Než se k nám dostala, čekali jsme 3,5 roku v pořadníku,“ říká ředitelka muzea Magdalena Elznicová Mikesková.
Gregor Mendel (1822–1884) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Mendelovo muzeum však výstavu nepojalo jen jako propagaci jeho významu pro obor kriminalistiky, je daleko obšírnější. Návštěvníkům přibližuje, jaké další kriminalistické metody se používají, jak se vyvíjely a jak zásadní roli při usvědčování pachatele hrají. S některými z představených metod se seznámíte i prakticky, a to při vyšetřování zmíněného zločinu mladé ženy.
Do pracovního listu si nejprve zapíšete všechny důkazy, které se na místě činu našly, pak již budete hledat mezi třemi hlavními podezřelými pachatele. Seznámíte se s výsledkem pitvy, porovnáte otisky prstů objevené na kabelce oběti, dále DNA z tkáně pod nehty zavražděné, pomocí mikroskopu si vyzkoušíte analýzu vláken a nakonec se pokusíte najít botu, jejíž podrážka se shoduje s odlitkem šlépěje z místa činu. Dopátrat se pachatele není složité, stačí správně vyhodnotit všechny důkazy.
Výstava je rozsáhlá, proto byla umístěna do prostorné mansardy. „K nám výstava doputovala z muzea ve Vyškově, kde měli s prostorem opravdu problém. Nakonec tam některé její části ani nemohli umístit, což si nedovedu, vzhledem k tomu, jak vše na sebe navazuje, představit,“ říká Kateřina Blažková z Muzea T. G. M. Muzeum před instalováním výstavy oslovilo rakovnickou policii s nabídkou spolupráce. A jelikož kývla, konají se po dobu jejího konání i doprovodné programy pro žáky a studenty škol. Několik předem domluvených pátků bude na výstavě přítomna kriminalistka, jež školní třídy seznámí s postupem pátrání a vyhodnocováním stop, které bude přítomný policejní technik odebírat na figurantovi. Děti si pak ve skupinách vyzkouší pachatele vraždy dopadnout.
Markéta Hartlová