
Návrh nové podoby budovy Městského úřadu Jesenice.
Starostu Franze Fassla bude připomínat teploměr
Úřad s výtahem a hodinovou věží
JESENICE. I když skutečně reprezentativní radnicí budova Městského úřadu Jesenice ani být nemůže, na to je stavba příliš strohá, mohla by přeci jen vypadat lépe, než jak ji známe. Proto město oslovilo architektonický ateliér a nechalo zpracovat studii rekonstrukce úřadu. Neřeší však jen vnější kabát, mnohem výraznější změny se chystají uvnitř.
„To, že jsme si studii u Ateliéru V.A.S. zadali, má několik souvislostí. Tou první je plánovaná úprava Mírového náměstí. V rámci jednání zastupitelstva o koncepci rozvoje města jsme si řekli, že když chceme upravit náměstí, měli bychom se na něm zaměřit i na budovy v majetku města,“ říká starosta Jan Polák. Kulturní dům a bytový dům Modrý kříž už rekonstrukcí prošly, nebo procházejí, zbývá tedy městský úřad a muzeum. Zastupitelstvo se usneslo, že první na řadě bude úřad. Další zásadní souvislostí totiž je, že je u něj potřeba vyřešit bezbariérový přístup. Podatelna a pokladna, kam občané směřují nejčastěji, se sice nacházejí v přízemí, ale na stavební úřad, za starostou nebo na oddělení bytového hospodářství se musí do patra.
Architektky Veronika Kronich a Petra Kolaříková ve studii vyřešily nejen umístění výtahu, ale i zlepšení dispozice tak, aby všechny prostory našly vhodné využití. Navíc budovu ozvláštnily několika zajímavostmi odkazujícími na historii města. „V rámci přestavby se plánují různé větší či menší změny. Hlavní schodiště se mírně posune, vybourá se jedna příčka, postaví jiná a díky tomu vznikne prostor pro vestavbu výtahu. Na něj nyní hledáme vhodný dotační titul. Tam, kde dnes sedí tajemnice a účetní, by nově bylo stavební oddělení. Na ně by navazovala kuchyňka a kanceláře oddělení sociálních služeb,“ popisuje starosta.
Úřad by se také dočkal opravy WC, konečně by se oddělilo dámské a pánské. Tam, kde dnes najdete stavební oddělení, by vznikly dvě samostatné kanceláře pro účetní a bytové oddělení. Při dalších přesunech by se tajemnice přemístila do dnešních prostor přestupkového oddělení a místnosti s kopírkou. V této části budovy je rovněž plánováno zrušit příčku a vytvořit velkou kancelář. Starostu byste po této úpravě našli v prostorách, kde nyní sídlí sociální oddělení. „Mělo by to výhodu v tom, že by se probouraly dveře do sousední zasedací místnosti a při schůzkách, na kterých se sejde větší počet lidí, by jednání mohlo probíhat tam. I přízemí by se měnilo a to ještě výrazněji než patro. Jinak řešený by byl hlavní vchod. Nově by v přízemí vznikly veřejné záchody přístupné zvenku, obřadní síň by zůstala zachována, prostory matriky a podatelny by se trochu zvětšily. V přízemí se i nadále počítá s místnostmi pro komerční využití,“ přibližuje změny Jan Polák.
To by však nebylo zdaleka všechno. Budova, kterou čeká i zateplení fasády, dostane několik nových prvků také zvenčí. Tím nejvýraznějším bude „věž“ s hodinami. Na Mírovém náměstí totiž žádné nenajdete. „Hodinové ručičky mají podobu dvou klíčů, což je motiv z našeho městského znaku. Před úřadem by zároveň měl vzniknout záliv pro autobus, proto je do fasády integrovaná autobusová zastávka se stříškou nad vstupem. A moc se mi líbí prvek, který architekty napadl poté, co si přečetly publikaci o jesenických osobnostech. Na fasádu budovy navrhly Fasslův teploměr. Franz Fassl byl v Jesenici starostou na přelomu 19. a 20. století. Dokázal sem dostat železnici, postavit vodovod, školu, chorobinec a mnohé další. Jesenice pod ním zažila rozvojový boom. Zároveň byl nadšencem do sběru údajů o teplotách a počasí. Projektantky tedy vymyslely Fasslův teploměr, který by nejen ukazoval teplotu, ale zároveň by u něj byla i deska s upozorněním, kdo Franz Fassl byl a co dokázal,“ vysvětluje starosta.
Projektantky pochopitelně neopomněly ani prostorný suterén budovy, který úřad využívá jako archiv, sklad a úklidové místnosti. Zároveň se tu nachází krámek Nebe na zemi. Jemu by město poskytlo příhodnější prostory v přízemí. „Protože víme, že je tu poptávka po posilovně, tak se nabízí využít na ni místnosti v suterénu. Je tu dost místa jak na samotnou posilovnu, tak šatnu. Mohla by fungovat bez velké obsluhy. Kdo by měl zaplacenou permanentku, dostal by klíč nebo čip a mohl by si chodit zacvičit, kdy by měl chuť. Vstup do posilovny by byl ze zadní strany budovy,“ uzavírá starosta.
Markéta Hartlová