Venkovní výstavu věnovanou Roku Zikmunda Wintra najdete před muzeem do 15. prosince. Do textů se v pátek při procházce s chutí začetla i Alice Paurová.
Venkovní výstava se koná poprvé a na zkoušku
O Wintrovi pod širým nebem
RAKOVNÍK. „Rakovničané svého Zikmunda Wintra prostě milují. V anketě o největší historickou osobnost města Rakovníka, kterou před časem uspořádala městská knihovna, zvítězil na celé čáře.“ Právě těmito úvodními slovy oslovuje Rakovničany venkovní výstava, která je od minulého týdne k vidění před Muzeem T. G. M. a Pražskou bránou. Tato slova jsou ostatně i jasnou odpovědí na otázku, proč se dva velké stojany na chodníku objevily. Patří do programu letošního Roku Zikmunda Wintra, který se chýlí k závěru.
Od narození pedagoga, historika a spisovatele Zikmunda Wintra letos uplynulo 170 let. Díky oslavě výročí se spojily čtyři kulturní instituce ve městě (knihovna, muzeum, Rabasova galerie a archiv) a vymyslely program oslav, který zahrnul několik zajímavých osvětových akcí a probíhal po celý letošní rok. Dnes (tedy v úterý 15. listopadu) vrcholí celodenní konferencí v Heroldově síni Rabasovy galerie.
Zikmunda Wintra ale budou mít Rakovničané na očích až do 15. prosince. Právě do tohoto termínu se před muzeem koná zmíněná výstava. Připravila ji městská knihovna. „Venkovní výstavy se mi moc líbí. Jsou přístupné 24 hodin denně, můžete se u nich zastavit kdykoli jdete kolem a máte chuť se něco dozvědět, a jsou zajímavým oživením veřejného prostoru. Díky tomu, že jsou mobilní, se s nimi dá i zajímavě pracovat a přizpůsobit se každému prostoru. Kdyby bylo stojanů více, daly by se rozmístit po městě do různých lokalit a sloužit podobně jako naučná stezka,“ popisuje ředitelka knihovny Milena Křikavová, proč ji tato forma vystavování oslovila.
Knihovna pokukovala po venkovních výstavách už nějaký čas. Wintrovské výročí se nakonec ukázalo být jedinečnou příležitostí, jak otestovat, jestli bude mít takovýto formát v Rakovníku ohlas. „Je to hlavně o penězích, proto jsme si na zkoušku zapůjčili jen dva stojany. Povedlo se, že jsme se termínově sešli s jinou výstavou v Praze, takže jsme se s jejími pořadateli mohli podělit o náklady na dopravu. Termín navíc vyšel příhodně i vzhledem ke konání konference, takže výstava zároveň slouží i jako upoutávka na ni a na výstavu Joži Krále v Rabasově galerii. Stojany máme od firmy z Pardubic a jsou zapůjčené na 33 dní. Pochopitelně by se nám líbilo, kdyby byly přímo na náměstí, ale je potřeba si uvědomit, že se i v tomto případě jedná o zábor veřejného prostranství a navíc, že se na náměstí konají trhy,“ vysvětluje ředitelka knihovny.
Místo před muzeem je tedy příhodnější. Navíc je klidnější a díky tomu, že sem lidé míří při procházkách po parku, se tu mají větší chuť zastavit a začíst se. Prostranství je navíc hlídané kamerovým systémem. „Na výstavu mám zatím jen samé pozitivní reakce, pokud se osvědčí, mohly by se v Rakovníku konat podobné venkovní výstavy každý rok. A pokud bychom našli příhodné téma, tak i znovu ve spolupráci s ostatními organizacemi, což se nám při Roku Zikmunda Wintra osvědčilo,“ říká Milena Křikavová.
Na dvou kovových stojanech najdete čtyři informační panely. Každý má své téma, jehož společným jmenovatelem je osobnost Zikmunda Wintra. Dozvíte se o jeho životě v Rakovníku, o jeho činorodosti, záslužné badatelské práci v archivu, spisovatelské kariéře a mimo jiné i o tom, jak zásadní roli sehrál v životě světoznámého operního pěvce Karla Buriana. „Výstavy jsem si všimla dneska a moc se mi líbí. Popravdě jsem ani nevěděla, že je letos Rok Zikmunda Wintra. Chodím tudy s malou často, takže se tu určitě pokaždé na chvilku zastavím a začtu se. Jsem ráda, že tu výstava bude až do prosince. Můžu si to rozkouskovat a pokaždé si přečíst další kousek. Bylo by hezké, kdyby se takové výstavy konaly v Rakovníku pravidelně. Lidé by se měli vzdělávat a vědět, kdo významný tu žil a co zajímavého se tu v minulosti dělo,“ říká Alice Paurová.
Markéta Hartlová