Pokud strategie projde, získá okres až 130 milionů
Největší podporu mají zemědělci
RAKOVNICKO. Žadatelé, kteří již netrpělivě vyhlížejí rozjezd evropského programu Leader, zažívají na jedné straně nadšení z toho, kolik peněz by mělo na rakovnický okres přijít, a na straně druhé velké zklamání, protože nebude možné žádat na všechno, co by rádi. Zatímco zemědělci, majitelé lesů nebo subjekty působící v oblasti sociálních služeb mohou jásat, obce nebo neziskové organizace zaměřené na obnovu památek mají v novém programového období 2014 – 2020 smůlu.
Dotace z Leaderu mohou přerozdělovat mezi žadatele pouze Místní akční skupiny (MAS), které tvoří obce, svazky obcí, podnikatelé, neziskové organizace, školy a aktivní jednotlivci. A k tomu, aby tak mohly činit, musí mít pro své území zpracovánu strategii rozvoje, a co především, musí být schválena ministerstvem. Ve schvalovacím procesu jsou strategie už několik měsíců. I do té, kterou má zpracovanou MAS Rakovnicko, už musely být několikrát zapracovány různé připomínky. Nyní se schvalování blíží ke konci a MAS doufá, že v první polovině příštího roku již bude vyhlašovat první dotační výzvu.
Díky Leaderu by měl okres Rakovník získat 120 až 130 milionů korun. Polovina peněz bude muset být přerozdělena do konce roku 2018, jinak hrozí, že se bude slíbená částka snižovat. V prvních dvou letech tedy budou vyhlašovány ty fiche (oblasti podpory), o něž je největší zájem. MAS už při přípravě strategie zjišťovala, jaké mají její partneři projektové záměry.
„Abychom splnili indikátory pro mezidobí v roce 2008, budou v prvních výzvách vyhlášeny ty oblasti, v nichž je připraveno nejvíce projektových záměrů. Jedná se o oblast zemědělství a školství. Žadatelé se navíc můžou připravovat už nyní. Všechny fiche už jsou venku (najdete je i na webu MAS Rakovnicko), a i když v nich ještě nejsou uvedeny všechny náležitosti a potřebné přílohy k žádosti, jsou v nich už definované cíle projektu, podporované aktivity, omezení, výše způsobilých výdajů nebo výše podpory. Navíc naše výzvy budou mít podobné, ne-li přímo stejné, podmínky, za jakých nyní probíhají výzvy od ministerstev. Spousta žadatelů už přišla na to, že pokud jim dotace nevyjde v přímých žádostech z ministerstva, budou si projekt moci podat do Leaderu, což lze,“ říká Simona Dvořáková z MAS Rakovnicko.
Nejštědřejší bude nový Leader k zemědělcům, kteří budou moci získat dotace nejen na investice do zemědělských staveb a technologií či na nákup nových strojů, ale také na pozemkové úpravy, agroturistiku, uvádění nových zemědělských produktů na trh, rekonstrukce nebo výstavby polních cest, případně do vzdělávání a předávání zkušeností. Z neziskových organizací jsou z nových fichí nadšené jen ty, které se věnují sociálním službám. Také obce tentokráte přijdou dosti zkrátka. Pokud nejsou majiteli lesů, nechtějí budovat cyklostezky, sociální komunitní centra a nejsou zřizovatelem základní nebo mateřské školy, nemá jim Leader co nabídnout. Úpravy veřejných prostranství, opravy obecních budov nebo místních komunikací Leader v novém programovém období nepodporuje. Radost však mohou mít dobrovolní hasiči, kteří mají možnost získat dotace na opravy zbrojnic, vylepšování vybavenosti a techniky zásahových jednotek.
Jak se v minulém programovém období několikrát ukázalo, je největším zádrhelem při čerpání peněz z evropských fondů to, že jsou dotace propláceny až po realizaci. Žadatel tedy musí projekt předfinancovat. Na tom v minulosti ztroskotaly například zajímavé projekty mydlárny v Pustovětech nebo kozí farmy ve Skryjích. Oba sice uspěly, ale žadatelům se nepodařilo sehnat peníze na předfinancování. Namále měla i kavárna s informačním centrem Společenství Dobromysl v Srbči, jemu nakonec pomohly peněžní dary od rodičů klientů.
„Obce to mají s předfinancováním jednodušší. Podnikatelé nebo neziskovky to většinou musí řešit úvěrem. Česká spořitelna je na to připravená, už má zkušenosti s dotačními programy. Jakmile má žadatel podepsanou smlouvu, že mu bude dotace poskytnuta, tak je ochotna úvěry poskytovat. Žadatelé ale musejí počítat s tím, že úroky patří mezi neuznatelné náklady,“ vysvětluje Simona Dvořáková.
Markéta Hartlová