Díky rukávu se při opravě kanalizace nemusí kopat
Devět milionů do rakovnických ulic
RAKOVNÍK. Kolem devíti milionů korun proinvestovalo v letošním roce Vodohospodářské sdružení obcí Rakovnicka (VSOR) ve čtyřech rakovnických ulicích. Na financování obnovy vodovodu a kanalizace se podílel dotací i Středočeský kraj. Konkrétně se jednalo o ulici Zd. Havlíčkové, Vojtěšskou a části ulic Čelakovského a Hwiezdoslavova.
„První krok v obnově inženýrských sítí v podstatě udělalo RWE tím, že se rozhodlo v ulicích zrekonstruovat plynofikaci. Při záměru vždy oslovuje město a město, jež je naším členem, poté i nás. VSOR tedy v ulicích prověřil vodovod i kanalizaci a došlo se k závěru, že vodovod je zde potřeba vyměnit v celé délce. Kanalizaci bylo potřeba kompletně vyměnit jen v kratších lokálních úsecích, na většině míst ji stačilo pouze sanovat nebo opravit přípojky. S nimi bývají problémy kvůli tomu, že často do kanalizační stoky vyčnívají a potrubí se kvůli tomu ucpává,“ říká Věra Čermáková, manažerka správy majetku VSOR.
Zatímco výměna vodovodu se neobešla bez otevřeného výkopu, do něhož bylo položeno nové litinové potrubí, rekonstrukce kanalizace se z jedné třetiny realizovala šetrnější metodou pryskyřicového rukávu, při níž není potřeba žádného výkopu. „Výměna kanalizačního potrubí znamená větší zásah do ulice. Je uloženo hlouběji a má větší dimenzi. Díky nové metodě už se dnes ale málokdy přistupuje k tomu, že se celá kanalizace vykope a nahradí novou. Stává se to jen v hodně poškozených úsecích,“ vysvětluje Věra Čermáková.
A jak taková oprava rukávem vypadá? Nejprve se opravovaným úsekem protáhne pomocí robota ocelové lanko, na něj se poté v celé požadované délce natáhne speciální rukáv z pryskyřice. „Rukáv může být dlouhý až 100 nebo 120 metrů. Když je v kanalizaci připravený, nasadí se na koncích pakr, což je v podstatě zátka, a rukáv se nafoukne vzduchem, tak aby zkopíroval obvod trubky. Jakmile drží správný tvar, projede uvnitř opět robot s UV lampou a díky UV záření pryskyřice vytvrdne. Nakonec se vyfrézují místa, kde se napojují přípojky. Životnost rukávu je kolem padesáti let,“ popisuje manažerka. Metoda funguje v plastovém, kameninovém i betonovém potrubí. VSOR ji v Rakovníku použil poprvé před třemi lety. Dá se využívat i při opravách vodovodu, trubka však musí mít dostatečně velký průměr, aby jí projel robot.
„Používají se i rukávy z polyetylenu, které se fixují horkou vodou. Metod je dnes spousta, zažívají boom a myslím, že za nějakých pět let budou při rekonstrukcích brány jako samozřejmost,“ říká Věra Čermáková. Kvůli výměně vodovodu se však v ulicích kopat muselo. Nejrozkopanější byla Hwiezdoslavova ulice.
„Rekonstrukce kanalizace se realizovala od března do dubna a cena díla byla 4 026 tisíc korun. Zhotovitelem byla pražská firma Zepris. Na vodovodu se pracovalo od dubna do srpna, zhotovitelé byli dva – rakovnický Ravos a příbramský Novadus, a cena byla 5 002 tisíce korun. Na vodu jsme získali od Středočeského kraje dotaci přes tři miliony korun. Kanalizaci řešil VSOR celou z vlastních prostředků,“ přibližuje manažerka.
Ve všech zmíněných ulicích rovněž provádělo RWE výměnu plynovodu, dále se měnily optické kabely a město Rakovník rekonstruovalo vedení veřejného osvětlení a na závěr nechalo na komunikace položit nové povrchy. Město do ulic investovalo částku 8,5 milionu korun. Dvěma miliony se na rekonstrukci povrchů podílela i společnost RWE.
Markéta Hartlová