„Tento mariáš je něco jako listové šachy,“ říká jedna z účastnic

Druhé mistrovství v licitované čtyřce

LUBNÁ. Pokud jste si až dosud mysleli, že mistrovství se konají jen v různých sportovních disciplínách, jste na omylu. Předposlední říjnovou sobotu se uskutečnilo již druhé mistrovství republiky v mariáši v licitované čtyřce, a to dokonce v Lubné.

Pokud se v mariáši příliš nevyznáte, pak vězte, že můžete hrát lízaný, volenou trojku, trojku licitovanou, čtyřku volenou, které se také říká křížový mariáš a novinkou je licitovaná čtyřka. „Ta je podle mého asi nejzajímavější. Čím složitější hru vymyslíte, tím více bodů za ni získáte, pochopitelně pokud vám vyjde. Kromě bodů získáváte i desetníky, které máme našetřené, a o něž stále hrajeme,“ komentuje jediná žena Jana Panochová z Lubné, která se ke kartám dostala prý už jako malé dítě. Dnešní mladí podle ní hrají spíše poker, přitom prý tento mariáš by se dal označit jako listové šachy.

Letos se v Lubné sešlo původně dvacet šest hráčů, ale dva odjeli, protože se jim nezamlouvali vylosovaní protihráči, takže ke stolům nakonec usedlo šest čtveřic, což je o jeden stůl více, než vloni.

„Tato disciplína není příliš rozšířená a jsou dokonce i různé názory na to, jak se má hrát,“ přibližuje pořadatel Tomáš Jirkovský a vysvětluje současně, v čem spočívá specifičnost licitované čtyřky: „Tento mariáš je spojením dvou nejrozšířenějších druhů mariáše – licitovaného a křížového (i když vždy křížem nehrajete). Je to čtyřka doplněná o licitaci, takže tam vzniká mnohem více variant a možností. Není to taková matematika jako licitovaný mariáš, v němž se dá hodně věcí spočítat. Jedním z účastníků mistrovství je i čtyřnásobný mistr republiky v této disciplíně David Grüner, který vystudoval matfyz a učí matematiku, a s nímž se licitovaný hraje opravdu velmi těžko. Čtyřka není až tak exaktní a je to větší zábava. Je to i trochu o náhodě a o intuici.“

Téměř deset hráčů mistrovství bylo z Rakovníka, hrají a trénují pravidelně každé úterý a čtvrtek. „Jinak tu jsou vesměs lidé, které znám z ligy – jezdím na licitovanou trojku. Z ortodoxních čtyřkařů nepřijel nikdo, protože na ně je to poměrně složitá hra a neovládají její nuance,“ pokračuje Tomáš Jirkovský.

Hrají se tři kola a při takovémto počtu hráčů se prý dají stoly nalosovat tak, aby spolu nehráli hráči z jednoho týmu a také, aby se spoluhráči v dalších kolech neopakovali. A pokud by vás zajímalo, jak mistrovství dopadlo, pak vězte, že po třetím kole byl na prvním místě Štěpán Trojan z týmu Mariášová perleť, druhý Tomáš Jirkovský z Rakovnických ježků a třetí Milan Kubát také z Mariášové perleti. Tento tým také zvítězil mezi družstvy.

Lenka Pelcová

« Zpět