Okem se na Slunce podíváte jen dvakrát

RAKOVNÍK. Pokud nemůžete přijet do hvězdárny sami, přijede hvězdárna za vámi. Přesně na tomto principu funguje projekt Školní hvězdárna, s nímž křižuje republiku zkušený pedagog a astronom Jaroslav Soumar. Jeho astronomický program přibližuje dětem vesmír nejen teoreticky, ale jeho součástí je i pozorování Slunce a večerní oblohy hvězdářskými dalekohledy. Druhou říjnovou sobotu ho díky domu dětí a mládeže zažily i děti z Rakovníka. A byl to pro ně nejen zajímavý, ale i dobrodružný zážitek, protože strávily noc na rakovnickém letišti.

„Na letiště jsme program situovali kvůli tomu, že je to na pozorování noční oblohy ideální místo. Není tu takový světelný smog jako přímo ve městě. Zvažovali jsme, že bychom s dětmi jeli i do hvězdárny, ale tohle je pro ně dostupnější řešení. Začínali jsme ve čtyři hodiny, kdy jsme se sešli u SK a šli procházkou sem na letiště. Mezitím si pan hvězdář připravil dalekohledy,“ říká Tomáš Doležal z DDM Rakovník.

I když pozorování oblohy příliš nepřálo počasí (celý den bylo deštivo a zamračeno), děti o zážitky ochuzeny nebyly. Nejdřív si vyzkoušely triedr, což je základní dalekohled astronoma, se kterým se dá pozorovat nejen obloha, ale ve dne ho můžete využít i při turistice na sledování okolí. „Kolega zkoušel zavolat domů, aby mu zamávali z balkonu, a viděl je krásně. S triedrem jsme pozorovali i Měsíc, což se dětem hodně líbilo,“ popisuje Tomáš Doležal. Pak došlo na večeři a teoretickou část výuky, tedy povídání o vesmíru, a kolem deváté se malí astronomové vydali opět ven, aby se tenkráte s větším a profesionálnějším dalekohledem podívali na hvězdy a planety.

„Školní hvězdárna je můj soukromý projekt, není financovaný z žádné dotace. Jsem profesí učitel a současně i hvězdář. Pracoval jsem devatenáct let na petřínské hvězdárně a nyní učím. K tomu nabízím školám tento astronomický program. Zdejší děti mě svými znalostmi příjemně překvapily, když to porovnám s průměrným turistou, který se zastaví na Petříně, tak toho ví podstatně víc. To je příjemné. Někdy si nás děti ve školách, kam s projektem jezdíme nejčastěji, pletou s astrology, tedy s věštěním,“ směje se hvězdář Jaroslav Soumar a dodává, že se v rakovnické skupině sešly pozorné děti, které program zajímá a baví.

„Vozíme s sebou dalekohledy, které se dají sbalit do auta, a které je ještě možné považovat za astronomické dalekohledy. Technicky vzato jsou o průměru 127 mm, ale i s nimi už je toho na obloze vidět dost. Máme s sebou i speciální dalekohled na Slunce. Pokud se na Slunce podíváte tím normálním, uděláte to jednou, ti méně chápaví dvakrát, víc očí už nikdo nemá. Dalekohled, který vozíme, je od americké firmy Lunt a je uzpůsobený přímo na pozorování Slunce. Má speciální filtry, díky kterým toho vidíte mnohem více,“ uzavírá Jaroslav Soumar.

Markéta Hartlová

« Zpět