Absolventi najdou uplatnění nejen ve složkách IZS

ISŠ Jesenice má nový obor

JESENICE. Zajímavá skupina lidí od absolventů učňovských oborů školy, přes hasiče až po příslušníka Hradní stráže se sešla v lavicích Integrované střední školy Jesenice. Důvodem je nové nástavbové studium, které bylo zahájeno v letošním školním roce. Obor bezpečnostní služby má dálkovou formu a je tříletý.

O otevření oboru, jehož náplní by byla bezpečnostně právní činnost, začala škola usilovat v roce 2012. Původně se mělo jednat o formu čtyřletého maturitního studia, ale na tento obor se nepodařilo získat akreditaci. S registrací dálkové nástavby už byla škola úspěšná.

„Oproti původnímu oboru bezpečnostně právní činnost je v něm malý posun v obsahu studia. Nicméně je mu velmi blízký a mohl by nám pomoci připravit si půdu proto, abychom mohli v budoucnu rozjet i jeho denní formu. Myslíme si, že je to atraktivní obor, o který by mohl být zájem. Momentálně nám dobíhá dálkový nástavbový obor podnikání, jehož studenti budou v letošním školním roce maturovat a další už ho nestudují. Ve školském rejstříku je vedený jako dobíhající a vykompenzovali jsme ho novým oborem bezpečnostní služby,“ říká ředitelka ISŠ Jesenice Eva Tomková.

Momentálně ho navštěvuje čtrnáct studentů, protože je ale maximální kapacita až třicet, může škola přijmout další zájemce i nyní v průběhu školního roku. Podmínkou k přijetí je výuční list, nezáleží z jakého učebního oboru a stejně tak není podstatný věk budoucího studenta. „Mezi zájemci je hodně zaměstnanců, kteří musejí pro další setrvání v zaměstnání splnit podmínku získání maturitního vysvědčení. Přijímací zkoušky neprobíhaly, byl to poslední školní rok, kdy to bylo možné. V následujícím roce už ale budou povinné, a to i pro formu dálkového nástavbového studia,“ říká ředitelka.

A jaké předměty jsou součástí oboru? Kromě všeobecně vzdělávacích, mezi něž patří český jazyk, angličtina/ němčina, základy společenských věd, matematika či informační a komunikační technologie, jsou to odborné předměty jako právo, bezpečnostní příprava, integrovaný záchranný systém, prevence kriminality, pedagogika, psychologie, zdravotní nauka apod. „Z odborných předmětů jsou těmi stěžejními, z nichž budou studenti skládat maturitní zkoušku, právo a bezpečnostní příprava, v tomto případě je čeká ústní zkouška, a integrovaný záchranný systém, z něhož se bude skládat praktická zkouška,“ přibližuje Eva Tomková. Součástí oboru jsou ale i dva odborné volitelné kurzy – střelecká příprava a kurz sebeobrany.

Výuka probíhá formou konzultačních dnů. Studenti se ve škole scházejí jednou za čtrnáct dní v pátek od 13 do 19 hodin plus o čtyřech sobotách za pololetí. „Tyto časy konzultačních dnů se nám osvědčily u předchozího oboru, proto v tomto modelu pokračujeme. Vyhovuje i současným studentům. Základem studia je domácí příprava, písemné a ústní zkoušky probíhají v rámci konzultačních dnů, případně je možná domluva dalších konzultačních hodin pro přezkoušení,“ upřesňuje ředitelka. Absolventi mohou najít uplatnění ve složkách integrovaného záchranného systému, ale i na úřadech v bezpečnostní oblasti, například jako obecní strážníci nebo celníci.

Markéta Hartlová

« Zpět