Smrtelnou ranou bylo vystoupení města Rakovníka
Svazek měst a obcí končí
RAKOVNICKO. Devětadvacet obcí okresu Rakovník stálo v září roku 2003 u zrodu Svazku měst a obcí Rakovnicka (SMOR). V průběhu dalších pěti let se k nim postupně přidávaly další a další, až v něm nakonec zakotvila většina obcí Rakovnicka i všechna tři okresní města. Letos tedy SMOR slavil třináct let existence. Ne nadarmo se říká, že je třináctka nešťastné číslo. Pro svazek to rozhodně platí. Na červnovém sněmu padl návrh jeho činnost ukončit, nyní musejí zastupitelstva všech členských obcí zrušení schválit.
Se Svazkem měst a obcí Rakovnicka to začalo jít z kopce v roce 2011, kdy z něj hromadně vystoupilo osm obcí a města Jesenice a Nové Strašecí. Na důvodu se starostové shodovali, členství ve svazku už obcím nic nepřinášelo a tudíž vnímali povinné placení příspěvků jako zbytečný výdaj v rozpočtu. V dalších letech opustilo SMOR postupně osm dalších členů a k poslednímu dni roku 2015 bylo mezi nimi i město Rakovník. To byla pro svazek největší rána, neboť příspěvek města byl pro rozpočet svazku zásadní.
K 1. lednu 2016 zůstalo členy posledních 55 mohykánů rozhodnutých, pokud se pro SMOR najde smysluplná náplň činnosti, ve spolupráci pokračovat. Resuscitaci mělo svazku přinést zapojení se do dotovaného projektu Centrum společných služeb, který navazuje na předchozí projekt meziobecní prolupráce, do něhož byl SMOR v minulých letech zapojený. „Tento projekt měl trvat tři roky plus jeden rok povinné udržitelnosti. Během této doby by byli pod svazkem zaměstnáni dva pracovníci. Projekt byl dotovaný zhruba dvěma miliony korun. Splnili jsme všechny podmínky, abychom se ho mohli zúčastnit, jenže se ukázalo, že jsou jeho parametry trochu jiné, než se původně očekávalo. Byl příliš zavazující a nakonec bylo rozhodnuto, že do něj nevstoupíme,“ vysvětluje Zdeněk Nejdl, bývalý předseda SMOR a jeho současný administrativní pracovník. Na stejném sněmu, kdy bylo rozhodnutí přijato, nakonec padl při diskuzi návrh na zrušení SMOR. A všichni přítomní hlasovali pro.
Svazek navíc neměl od letošního roku žádného předsedu. Poté, co z něj vystoupilo město Rakovník, jehož (v tu dobu již bývalý) starosta Zdeněk Nejdl funkci zastával, se mezi zástupci členů nenašel žádný, který by ji převzal. Statutárním zástupcem tedy byla místopředsedkyně Blanka Čebišová, starostka Čisté, která v tom však vzhledem k velkému pracovnímu vytížení již nechtěla pokračovat. „Svazek se bohužel v posledních letech potýkal s tím, že mu obce nebyly schopny najít náplň činnosti. I když jsme starosty opakovaně vyzývali, nikdo nepřišel s žádným požadavkem. Zájem o různou formu pomoci nebyl. Svazek už tedy nenabízel více možností než vedení účetnictví nebo společné webové stránky,“ vysvětluje místopředsedkyně Blanka Čebišová. K dalším službám, jež SMOR nabízel, patřila i pomoc s přípravou žádostí o dotace, kancelářské služby, půjčování různého vybavení apod.
„Osobně mě zrušení svazku mrzí. Z mého pohledu bývalého starosty města Rakovníka měl smysl, byla to určitá formální možnost pro obce z okresu, jak spolupracovat,“ říká Zdeněk Nejdl. O možnost se setkávat a sdělovat si zkušenosti a rady starostové ale nepřijdou. I nadále bude fungovat Svazek pro dopravní obslužnost, jehož členy je 73 obcí Rakovnicka. Některé z nich jsou také partnery Místní akční skupiny Rakovnicko.
Markéta Hartlová