Službu Partner by Jesenice dotovala téměř půl milionem

Město jedná o budoucnosti pošty

JESENICE. Rušení poboček České pošty a přesouvání přepážek do prodejen Jednoty už postihlo nejednu obec na Rakovnicku. Nyní to samé hrozí i menším městům. Co bude dál s pobočkou pošty, už několik měsíců řeší v Jesenici. Při jednáních bohužel Česká pošta vystupuje v roli nenasytného partnera, jenž diktuje podmínky, které jsou výhodné pouze pro něj. Město chce službu občanům zachovat a poskytnout poště prostory pro pobočku zdarma. To však podniku nestačí.

Jesenickou poštu najdete v budově bývalého státního statku za barem Plecháč. „Původně se na nás Česká pošta obrátila s tím, zda bychom jí byli schopni vyčlenit nějaké prostory na úřadě, že by se chtěli ze stávajících prostor odstěhovat, protože platí vysoký nájem. Nabídli jsme jí tedy místnost v přízemí úřadu, kde bývala pobočka České spořitelny a v současnosti už je využívaná jen občas místními spolky jako zasedací místnost. V průběhu času ale došlo ke změně a vedení České pošty přišlo s tím, že by v Jesenici chtělo zavést tzv. Poštu Partner 2, což je vyšší typ, než v případě Pošty Partner, které fungují na vesnicích,“ vysvětluje starosta Jesenice Jan Polák.

Toto řešení ale pro město znamená, že by muselo převzít dvě poštovní úřednice na přepážkách jako své zaměstnankyně a hradit jim mzdu a odvody. Jediné, co by za to od České pošty dostávalo, by byl fixní měsíční příspěvek plus další příspěvky na datové připojení a za počet provedených transakcí. „Odhadem by to bylo necelých 27 tisíc korun měsíčně, což je částka, která by nepokryla ani mzdové náklady. Navíc by byla na městu tíha závazků, které vyplývají z každého zaměstnaneckého poměru. My bychom museli hledat zástup v případě nemoci a podobně,“ vysvětluje jesenický starosta.

Není divu, že má zastupitelstvo proti zřízení služby Pošta Partner 2 výhrady. Když se dané téma probíralo na červnovém veřejném zasedání, provázela ho dlouhá diskuze. Při ní také zastupitel Ivan Procházka vyčíslil náklady, jaké by to městu přineslo: „Na provoz bychom dopláceli kolem 300 tisíc korun, tato částka navíc neobsahuje náklady na elektrickou energii a vytápění. Vzhledem k tomu, že bychom tyto prostory nepronajímali, přišli bychom o dalších 170 tisíc korun za nájem. Za nabízených podmínek by město doplácelo na provoz pošty téměř půl milionu korun.“

Výsledkem jednání zastupitelů města je tedy usnesení, v němž zastupitelstvo uložilo starostovi jednat o zachování pobočky České pošty ve stávajícím rozsahu a formě a v případě nedohody jednat o lepších podmínkách provozování Pošty Partner 2. „Jsme i ochotni jednat o tom, že pokud pošta půjde do budovy úřadu, nebudeme případně požadovat nájem a náklady za elektřinu a vytápění. Ovšem za předpokladu, že bude zachována dvoupřepážková pobočka ve stávajícím rozsahu služeb a pod podnikem Česká pošta. Názor zastupitelstva jsem zástupcům České pošty telefonicky sdělil, ovšem bylo mi řečeno, že toto není cesta, kterou by se chtěli vydat. Domluvili jsme se, že se v listopadu zúčastní jednání rady města a vše probereme osobně,“ říká Jan Polák. Zastupitelé mají zájem, aby Jesenice o poštu nepřišla, zároveň jsou ale názoru, že by se město nemělo nechat vydírat.

Markéta Hartlová

« Zpět