Přinese vyhláška do města klid?
RAKOVNÍK. Silvestr, velikonoce, čarodějnice, cyklování, posvícení. Pouze na těchto pár dní si nyní budete moci vyhodit z kopýtka a chovat se hlučněji i po 22. hodině. Po poslední schůzi zastupitelstva je to uzákoněno novou vyhláškou. Zastupitelé se shodují, že dokument z pera ministerstva vnitra je paskvilem a doplatí na něj především samosprávy měst a obcí.
„Ve vyhlášce chybí spousta akcí. Jedná se například o akce v muzeu, plesy a akce na koupališti. Ptali jste se pořadatelů, jestli se chtějí připojit k těm výjimkám?“ tázal se úředníků, kteří vyhlášku připravovali, zastupitel Jan Švacha. Jinak podle něj budou muset zastupitelé měnit dokument pomalu na každé schůzi.
Nová vyhláška platí od 1. října. Stručně řečeno říká, že kdo bude mezi 22. hodinou večerní a 6. ranní tropit hluk, a nebude mít výjimku danou vyhláškou, může mu být v přestupkovém řízení udělena pokuta ve výši deset tisíc korun (v opakovaných případech i 15 tisíc).
Podle městské právničky Ludviky Trešlové nová vyhláška postihuje zatím jen zavedené tradiční akce, o kterých se s jistotou ví, že se konají. „Pokud by bylo potřeba rozšířit ji o další akce, vždy to musí být formou obecně závazné vyhlášky. O dalších akcích jsme v době tvorby vyhlášky nevěděli,“ uvedla právnička. Že je zákon špatný, si myslí starosta Rakovníka Pavel Jenšovský: „Je to projev státu zasahovat do záležitostí samosprávy naprosto flagrantním způsobem. Do budoucna bych byl pro, abychom vyhlášku nechali jako obecnou záležitost a akce plánovali v příloze, kterou bychom mohli v případě potřeby změnit.“
Kámen úrazu je v tom, že dřív výjimky udělovala rada, která se schází každých 14 dní. Kdežto zastupitelé se scházejí jednou za tři měsíce a změna ve vyhlášce vejde v platnost až po té, co bude viset 15 dní na úřední desce. „Za své vezmou hlavně akce, které vznikají spontánně a nedají se půl roku dopředu naplánovat,“ myslí si Jan Švácha, který se společně s Milanem Zimmermanem zdrželi hlasování.
„Pro nás se nezmění vůbec nic a větší klid ve městě nebude,“ myslí si velitel městských strážníků Jaromír Nový. Nejvíc stížností občanů na rušení nočního klidu totiž městští strážníci neřeší při soukromých oslavách, ale u velkých akcí nahlášených rok dopředu.
Sláva Vaic