
Návštěvníci oslav si mohli prohlédnout několik výstav fotografií a dokumentů týkajících se historie a současnosti školy.
Křivoklátská škola stojí na břehu Berounky už 85 let
Oslavy s olympijskou vítězkou
KŘIVOKLÁT. Už 85 let stojí na břehu řeky Berounky Základní škola Křivoklát. Tehdy ji na hranicích městyse Křivoklát a obce Roztoky nechali postavit radní za společné peníze, byť podíl Křivoklátských byl o něco větší. Jak nešikovné místo to bylo (z obou obcí bylo do školy poměrně daleko, navíc ležela v záplavovém pásmu), prokázala několikrát v budoucnu vzedmutá hladina Berounky, která školu párkrát pěkně zaplavila. Naposledy v letech 2002 a 2013. Škola se ale vždy zmátořila a dodnes udivuje svým velkorysým architektonickým řešením.
„Ačkoli věkem stařenka, vypadá budova školy stále zachovale. A to i přesto, že byla postižena několika povodněmi,“ uvedla na začátku oslav pětaosmdesátin budovy, které proběhly v sobotu 24. září, ředitelka Marcela Kasíková. „Za to, že křivoklátská škola existuje tak dlouhou dobu a že tu nestojí jako vybydlená budova, je potřeba poděkovat všem generacím pedagogů, žáků i jejich rodičů, které tudy prošly,“ konstatoval starosta městyse Křivoklát Milan Naď. Samozřejmě, že i křivoklátskou školu, stejně jako podobné venkovské školy, trápí klesající počet žáků. Zatímco v polovině 30. let 20. století sem docházelo kolem 350 žáků, v 60. a 70. letech pak na 300 dětí, dnes je to 140 žáků. Podle ředitelky Kasíkové došlo k největšímu poklesu dětí v 90. letech minulého století.
Přesto křivoklátská radnice školu, která je spádová i pro okolní vesnice, drží a považuje ji za pevnou součást své infrastruktury. V roce 2001 prošla škola rozsáhlou rekonstrukcí (zhruba za 15 milionů Kč), o několik let později bylo za finančního přispění francouzského Červeného kříže vybudováno nové venkovní hřiště, ještě později osazena nová okna a zřízen moderní systém vytápění. Od roku 2002 je součástí jednoho právního subjektu i křivoklátská mateřská škola.
Sobotní oslavy se nesly nejen ve vzpomínkovém duchu. Návštěvníci, kterých přišlo opravdu hodně, mohli zhlédnout výstavky z aktuálního školního dění a vyslechnout kulturní program, který pro ně připravili žáci a učitelé.
„Polovinu fotek jsem dělal ještě já, když jsem tu učil,“ konstatoval bývalý učitel, ale i žák Luboš Abrahám u výstavy fotografií v mezipatře. Kromě nich zde byly vystavené i dochované seznamy žáků jednotlivých tříd včetně jejich učitelů. Od roku 1931 až do současnosti řídilo školu 12 ředitelů. Prvním byl Adolf Truhlář (1931 – 1938), zatím poslední již zmiňovaná Marcela Kasíková, která stojí v čele školy od roku 2000, tedy šestnáct let. Nejdéle sloužícím ředitelem byl Jindřich Cedl, který školu vedl v letech 1965 – 1983, tedy 18 let.
Zatímco na školním hřišti probíhalo vystoupení šermířské skupiny W-Arlet z Roztok, která humornou scénkou připomněla letošní 700. výročí narození císaře Karla IV., a na břehu řeky požární útok mladých zbečenských hasičů a likvidace makety hořícího domu zásahovou jednotkou SDH Křivoklát, sešly se v jedné z tříd učitelské legendy školy. Nechyběla někdejší dlouholetá zástupkyně ředitele Hana Hrubešová, dále Gudrun Humlová, Božena Švehlová, Jana Císařová, Luboš Abrahám, Eva Pelcová a dnes již dvaaosmdesátiletá Květa Zikmundová. „Učila jsem tu čtyřicet let první třídu a na všechny žáky vzpomínám s láskou. Byly to krásné roky,“ řekla doyenka křivoklátských učitelů.
Vyřádily se i děti. Kdo měl chuť, mohl si na hřišti zastřílet z luku, vyzkoušet si středověké zbraně nebo se svézt ve vojenském vozidle. Vyvrcholením oslav byla beseda s trojnásobnou olympijskou medailistkou, oštěpařkou Bárou Špotákovou, jejíž životní partner Lukáš Novotný býval žákem křivoklátské školy. Rozhovor s ní najdete na straně 4.
Tomáš Bednařík