Z letňáku se promítání filmů přesune do kulturního domu
Povedená první digitální sezona
JESENICE. V loňském roce zresuscitovalo město Jesenice po několikaleté pauze letní kino. Kvůli zastaralé technice se ale mohly promítat jen starší filmy, které v době své premiéry vyšly klasicky na kotoučích nikoli digitálně. I přesto si retro letňák své návštěvníky našel, což městu dodalo chuť pokračovat. Před letošní sezonou však promítací techniku přeci jen zmodernizovalo. Stará promítačka byla zrušena a nahradil ji moderní dataprojektor. Ačkoli jsou v letním kině složitější světelné podmínky, zvládl promítání bez obtíží.
„Obraz byl dobrý, dokonce může být i o něco větší, než když se využívala klasická promítačka. A i zvuk byl parádní. Díky dataprojektoru teď můžeme divákům nabídnout novější filmy, promítáme totiž z blu-ray disků,“ říká starosta Jesenice Jan Polák. Filmy se dostávají na disky zhruba půl roku po premiéře. „Půjčovné vychází v průměru 2 400 korun za film. U těch, které nejsou tak dlouho od premiéry, je o něco vyšší. Tolik se málokdy vybere, takže promítání město zhruba z poloviny dotuje. Ale s tím jsme do toho šli. Je nám jasné, že na kultuře se vydělat nedá, že naopak potřebuje finanční podporu,“ říká starosta.
Letní kino má na starosti kulturní komise. Hlavním promítačem je Aleš Fiala (v případě potřeby za něj zaskakuje starosta) a členové kulturní komise také vybírají filmy. „Je to především na Alešovi a Lence Krejzové, kteří se z nás všech zajímají o film nejvíc, takže mají lepší přehled. Vybírají především podle vlastní intuice a toho, co i sami viděli a měli dojem, že by se mohlo do programu našeho letního kina hodit a mít u diváků úspěch,“ vysvětluje Anna Poláková, předsedkyně kulturní komise. Distributorská společnost zasílá městu nabídku filmů k půjčení, komise z ní vždy nějaký vybere a poptá, zda je ve vybraném termínu k dispozici.
„Někdy se nám stalo, že volný nebyl, takže jsme raději poptávali dva nebo tři. Z toho důvodu jsme také nemohli dát s větším předstihem vědět, co se bude během léta promítat. Jisté to totiž bylo vždy až týden před promítáním,“ vysvětluje Anna Poláková. První dva filmy získalo město zdarma, proto nasadilo dobrovolné vstupné. A nakonec při něm zůstalo až do konce sezony.
„Zjistili jsme, že díky dobrovolnému vstupnému chodí více lidí. Loni, kdy jsme vybírali 50 Kč, byla průměrná návštěvnost dvacet lidí na představení. Letos stoupla na šedesát,“ říká. Protože se distribuci platí fixní částka a ne podíl z návštěvnosti, mohlo si město dovolit u dobrovolného vstupného zůstat. Ve finále tak vybralo od diváků stejnou částku jako loni.
Letní kino promítalo od července až do 3. září, pouze jednu sobotu vynechalo, a to z důvodu, že se v areálu konal festival Jes-fest. Největší návštěvnost měly české filmy Probudím se včera (60 lidí) a Teorie tygra (75 lidí) a rekordní číslo přinesl animovaný film z dílny Pixaru V hlavě, na který přišlo 120 diváků.
„Promítali jsme ho 3. září, kdy jsme pořádali i pohádkový les, který byl přeložený z června, kdy nám nevyšlo počasí. Řekli jsme si, že bychom promítáním v letňáku mohli dětem program ještě prodloužit a moc se to povedlo. Na pohádkový les přišlo přes 330 lidí a spousta z nich zůstala v kempu u ohně až do večera a pak plynule přešla do kina na pohádku. Navíc nám vyšlo krásné počasí, asi nejhezčí za celé léto,“ říká Anna Poláková. Naopak nejhorší počasí bylo 20. srpna, kdy bylo chladno a během promítání se spustil déšť. Z filmu Rodinka Belierových ale nikdo z diváků neodešel. Všichni vytáhli deštníky a pláštěnky a dívali se až do konce.
„S promítáním filmů chceme pokračovat i mimo letní kino. Přesuneme dataprojektor do kulturáku a během podzimu a zimy bychom chtěli promítat alespoň jednou do měsíce. Uvidíme, jestli bude zájem. Zároveň přemýšlíme o založení kinoklubu,“ uzavírá starosta.
Markéta Hartlová