
Ředitelka Marcela Škábová ukazuje při slavnostním otevření prostory nového sídla centra.
O bývalý domov seniorů se podělily dvě instituce
Poradna je konečně ve svém
RAKOVNICKO. Rakovnické Centrum psychologicko-sociálního poradenství se konečně dočkalo důstojných a dostatečně velkých prostor, u nichž se navíc nemusí strachovat, že by je muselo v dohledné době opustit. Organizace zřizovaná Středočeským krajem po své několikaleté nájemní pouti zakotvila v budově, jež patří krajskému úřadu. Působí zde od srpna.
Někdejší Poradna pro manželství a mezilidské vztahy dlouhé roky sídlila v městské budově školní jídelny. Její nevyhovující stav, na nějž si často stěžovali i klienti, ale organizaci donutil hledat nové prostory. Řešení se našlo ve chvíli, kdy kraj rozhodl přestavět internát zemědělské školy na domov seniorů. Po jeho přestěhování by totiž zůstala budova v ulici S. K. Neumanna prázdná a nevyužitá. Právě bývalý domov seniorů se tedy stal novým sídlem rakovnického poradenského centra a současně také Vzdělávacího institutu Středočeského kraje.
„Naše centrum se stěhovalo potřetí, toto je naše čtvrté působiště. Pamětníci si možná vzpomenou i na naše první sídlo v roce 1984, kterým byl vnitří prostor lidové školy umění, dnes v této budově najdete prodejnu barev a laků. V roce 1993 jsme se přestěhovali do prostor bývalé školní jídelny, v nichž jsme byli do roku 2013. Od té doby až do července letošního roku jsme sídlili v podkroví secesní vily v Nádražní ulici u Rakovnického potoka,“ popisuje ředitelka Marcela Škábová.
Původně krátkodobý pronájem se ve vile protáhl na tři roky, jelikož se termín dokončení nového domova seniorů několikrát prodlužoval. K přestěhování domova nakonec došlo až letos na jaře. Seniory poté v budově v ulici S. K. Neumanna vystřídala stavební firma MAO, která zajistila rekonstrukci všech vnitřních prostor a úpravu pokojů na kanceláře, což spočívalo především v rozšíření elektroinstalace a rozvedení datových sítí. Rekonstrukce byla zahájena 11. dubna a stála 4 875 tisíc korun. Financoval ji Středočeský kraj.
„Stěhovali jsme se koncem července a po týdenní pauze jsme mohli opět přijímat klienty,“ říká Marcela Škábová. Poradenské centrum má kanceláře v přízemí, Vzdělávací institut Středočeského kraje v druhém patře. Některé prostory v první patře jsou dosud nevyužité, záměrem však je, že v nich bude působit nově vzniklé oddělení pro náhradní rodinnou péči. „Naší další činností, kterou kromě odborného sociální poradenství vykonáváme, jsou přípravy žadatelů o náhradní rodinnou péči. Už delší dobu jsme v jednání s krajským úřadem ohledně zřízení samostatného oddělení, abychom mohli k přípravám žadatelů připojit ještě další aktivity, které s náhradní rodinnou péčí souvisí,“ vysvětluje ředitelka.
Přestěhování do nových prostor přijali klienti velmi pozitivně. Už působiště ve vile hodnotili jako výrazně lepší, ale jeho velkou nevýhodou bylo, že se nacházelo v podkroví, tudíž nebylo bezbariérové. To nyní odpadlo. „Získali jsme teď odpovídající zázemí, kde máme dostatek prostoru pro klienty i naše pracovníky. Každý má svoji kancelář, k tomu máme menší zasedací místnost a větší i s kuchyňkou připravujeme v prvním patře. Je to tu zkrátka úžasné,“ netají své nadšení Marcela Škábová.
Markéta Hartlová