
Zhruba čtyři desítky žáků a studentů získaly diplomy Cambridge English.
Čtyři desítky rakovnických žáků a studentů obdržely jazykové diplomy
Lepší budoucnost s Cambridge English
RAKOVNÍK. Pouze za přítomnosti jednoho ředitele základních a středních škol Rakovnicka proběhlo ve středu 14. září předávání diplomů úspěšným absolventům kurzů Cambridge English. Slavnostní akt proběhl v Rabasově galerii a diplom si zde převzalo zhruba čtyřicet dětí. Čtyři z účastníků kurzů letos zkoušky neudělali, čímž možná přesvědčili sebe i ostatní, že zadarmo nejsou a že jejich úspěšné zdolání vyžaduje určitou přípravu.
Diplomy se letos udělovaly již druhým rokem, a to žákům 1., 2., 3.ZŠ, GZW, MOA Rakovník a GJAK Nové Strašecí, kteří úspěšně složili zkoušky v červnu 2016 na rakovnickém gymnáziu. „Zkoušky Cambridge English jsou v dnešní době velmi důležité. Pro studenty především proto, že znamenají bonusové body při přijímacím řízení na vysokou školu. Díky nim mají i šanci získat lepší práci, či brigádu. A pokud chtějí pokračovat ve studiu v zahraničí, což je trend dnešní doby, potřebují CAE, což je o level výše než FCE,“ přibližuje Michaela Chytrá, ředitelka ArinaRy a autorizovaný partner Evropského centra jazykových zkoušek, která spolu s ředitelem 2. ZŠ Zdeňkem Brabcem diplomy předávala.
V podstatě díky její aktivitě nemusí zájemci o zkoušku nikam cestovat, ale komise přijede za nimi. „Termín vybírám já, letos jsem zvolila i jeden mimořádný v prosinci pro studenty čtvrtých ročníků a devátých tříd, aby jim diplomy přišly ještě před maturitou. Ti, co tolik nespěchají, je měli klasicky v květnu, aby se stačili dostatečně připravit. Zkoušky se obvykle konají v Rakovníku na gymnáziu, ale kurzy probíhají na všech základních školách v Rakovníku, MOA a obou gymnáziích. Vše funguje přímo pod Cambridge, pod evropským centrem jazykových zkoušek a já jsem autorizovaný partner,“ konstatuje dále.
Děti pochopitelně mohou chodit do kurzu, ale nemusejí absolvovat zkoušku a naopak. Když chtějí pouze na zkoušku, nemusejí absolvovat celý kurz. Podle zkušeností Michaely Chytré je o kurzy zájem, pokud se o nich děti či jejich rodiče dozví trochu více a včas si uvědomí jejich výhody. Jednou z hlavních je především nízký počet účastníků v jednotlivých kurzech. „Ve škole je dětí v hodině hodně, takže se tak nenaučí mluvit a nenaučí se psát eseje, což je největší problém. Dnes díky You Tube a internetu obecně, jsou studenti skvělí na poslechy, mají slovní zásobu, ale neumí se vyjádřit a jejich písemné projevy jsou na špatné úrovni. V našich kurzech doporučujeme pět až šest dětí, i když je fakt, že třeba na vesnicích mě tlačí k tomu, aby jich bylo více kvůli ceně, protože čím více studentů, tím je nižší. Proto nabízíme i kurzy pro dvanáct studentů, ale většinou se mi daří účastníky přemluvit a tuto skupinku rozdělit. Kurzy jsou pro děti od čtvrtých tříd až do čtvrtých ročníků středních škol. Mladší mají 60 minut jednou týdně a středoškoláci PET a FCE 90 minut jednou týdně s tím, že pochopitelně dostávají úkoly, píší eseje, takže je donutíme, aby se angličtině věnovali více a častěji,“ usmívá se.
Lenka Pelcová