Vydírání a násilí za mřížemi

RAKOVNÍK. Nelehký úkol má před sebou senát Okresního soudu v Rakovníku, který zahájil hlavní líčení s trojicí protřelých recidivistů. Na lavici obžalovaných usedli Jan B., Ladislav G. a Roman P., které státní zástupkyně viní z několikanásobného vydírání svých spoluvězňů. Žalovaného skutku se měli dopustit vloni na sklonku léta a na podzim, kdy se všichni tři sešli v oráčovské věznici. Jejich trestní rejstřík je velmi pestrý. Nyní si odpykávají tresty za loupeže.

Na lavici svědků usedne sedm dalších odsouzených, kteří se podle obžaloby stali oběťmi vydírání. Vše se mělo odehrát na trestním oddělení B6 věznice v Oráčově. Tady si obžalovaní Ladislav G. ve funkci „barákového“, Jan B. ve funkci „kápa“ a jejich kamarád Roman P. vynucovali pod pohrůžkou násilí, v jednom případě i za pomoci upraveného nože, na spoluvězních částky od tisíce do 11 000 korun, užívání nelegálně drženého mobilu a pořizování nákupů. Jednoho z vězňů napadli a zbili ho, z jiného si udělali osobního sluhu. „Tím spáchali trestné činy vydírání a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ konstatovala státní zástupkyně.

V úterý stačil soud vyslechnout pouze obžalované. Všichni vypovídali téměř shodně. Přiznali užívání mobilního telefonu, který patřil jednomu z vydíraných spoluvězňů, přiznali i držení nože. „V kantýně si můžeme koupit špek, cibuli a na oddělení si můžeme něco uvařit. Čím si to ale máme nakrájet, když nesmíme mít žádný nůž?“ zdůvodňoval Roman P. Uvedl, že získat nůž není žádný problém, třeba při výměně lůžkovin. „V base koupíte za tabák úplně všechno,“ řekl.

Nejvýřečnější z trojlístku Ladislav G. pak senátu přiblížil, jak to na „baráku“ chodí. „Podívejte se na nás. Myslíte, že potřebujeme používat nějakého násilí, abychom si získali respekt?“ narážel na jejich postavy a dodal, že se mezi vězni běžně ví, že se věnovali boxu a za mřížemi se cvičili v bojovém umění. Podle jejich výpovědí nastal problém v okamžiku, kdy byl vloni v létě přeřazen do Oráčova Jan B. „Předcházela ho pověst bijce. Když se kluci dozvěděli, že přijde k nám, začali sepisovat petice. Když to nepomohlo, vymysleli si vydírání, aby se Honzy zbavili. A protože věděli, že bychom to s Romanem řešili, tak se rozhodli zbavit i nás a obvinili nás taky,“ vypověděl Ladislav G. Obžalovaní přiznali, že Jan B. dal spoluvězni Mírovi F. na pokoji facku. Prý beze svědků, aby před ostatními vězni nesnížil jeho autoritu. „Zasloužil si ji, protože machroval a nařknul nás, že jsme ho okradli,“ řekl Roman P. Šlo prý o to, že mu obžalovaní sebrali z balíku cigarety i další věci, protože neměl hodnotu dva tisíce, jak mu ho poslala jeho družka. Posléze se ale ukázalo, že ta si nechala tisíc korun na výživu dítěte a poslal mu balík za nižší cenu. „Byli jsme velcí kámoši, jedli jsme z jedné mísy, a on nám udělá tohle. A pak nás navíc udá, že jsme ho vydírali,“ kroutili nevěřícně hlavou Ladislav G. i Roman P.

Poté, kdy posledně jmenovanému předseda senátu Marcel Lehečka připomněl, že za podobné jednání už byl v minulosti odsouzen, prohlásil P., že dál se s ním bavit nebude a že si bude stěžovat pro podujatost. Usedl zpět na lavici a soudce už z něj nedostal ani slovo.

Poté soud provedl listinné dokazování a další jednání odročil na 13. září. Na něj by se mělo dostavit sedm poškozených bývalých spoluvězňů včetně Míry F., který už je na svobodě.

Tomáš Bednařík

« Zpět