Filmaři umocnili atmosféru ostrůvkem a vodopádem
Lom ve vánoční pohádce
BEDLNO. Zatopený lom u Bedlna je místem romantickým a pohádkovým. Však už také nejednou posloužil filmařům jako kulisa pohádkových příběhů. Po delší době si na bedlnské Rusalčino jezírko filmaři opět vzpomněli. Tentokráte tu strávili jeden natáčecí den pohádky České televize Pravý rytíř. Premiéru bude mít o letošních vánočních svátcích.
„V červnu přijel nejdřív osobně lokační manažer České televize, aby si tu vytipoval nějaká místa, kde by se mohlo natáčet. Jedním z těch míst byl i bedlnský lom, který nakonec produkce schválila. Koncem června už nás kontaktoval s tím, že by v lomu chtěli natáčet koncem července a pokud má město kolem nějaké pozemky, jestli bychom je pronajali štábu pro parkování, catering a podobně,“ říká Jan Polák, starosta Jesenice, pod niž Bedlno spadá.
Město však v okolí lomu vlastní jen lesní cestu, tedy pozemky, které jsou běžně veřejně přístupné, proto po filmařích nepožadovalo za její užívání žádný nájem. „Jen jsme poprosili, jestli by nám poskytli nějaké fotografie, které bychom mohli využít při propagaci, případně uvedli poděkování v titulcích. Jsme rádi, že se bedlnský lom po tak dlouhé pauze opět objeví v televizi a jsme zvědaví, jestli bude vůbec poznat, že jsou záběry od nás,“ říká jesenický starosta.
Dvě nejvýznamnější natáčení zde probíhala již před čtyřiceti lety. Filmová adaptace opery Rusalka s Magdou Vašáryovou v hlavní roli, jež proměnila lom v Rusalčino jezírko, měla premiéru v roce 1977, a Radúz a Mahulena se stejnou hlavní hvězdou dokonce již o sedm let dříve.
Vánoční pohádka Pravý rytíř se zde natáčela 30. července a samotnému natáčení předcházely dva dny příprav, kdy zde filmaři vytvořili uprostřed jezírka ostrůvek pro vílu a kromě něj umocnili romantickou atmosféru místa vodopádem. Město Jesenice mělo při natáčení svého zvěda, učitele zdejší základní školy a předsedu Muzejního spolku Petra Koníře.
„Přijel jsem raději hned ráno, dokud ještě u lomu nebyla ochranka, která by mě nepustila dál. Když pak začal štáb najíždět, domluvil jsem se s producentem a ten mě na natáčení coby zástupce města nechal. Všechno jsem zpovzdálí sledoval až do osmi hodin večer. Když jsem odcházel, ještě se dál točilo,“ říká Petr Koníř. Samotné natáčení začalo v jedenáct dopoledne. V zatopeném lomu vzniklo několik scén.
„Na umělém ostrůvku, který postavili, byla velká mušle a na ní byla víla. Při jedné ze scén jedou dva mladí zbrojnoši, jedním z nich byl herec Jan Komínek, na voru k ostrůvku s vílou. Na voru plují z Hřenských soutěsek, náš lom bude v pohádce jejich vyústěním. Kolem ostrůvku se natáčelo několik scén a z různých úhlů. Využívaly se i záběry z kamery na jeřábu. Kolem šesté odpoledne přijel pan Vaculík a natáčelo se ještě s ním,“ popisuje Petr Koníř.
Lukáš Vaculík hraje rytíře, který se po letech vrací domů a chce, aby se z jeho syna stal opravdový rytíř. Kromě něj v pohádce hrají Martin Kraus, Jiří Korn, Jan Komínek, Táňa Pauhofová, Jitka Ježková či Jaromír Hanzlík. Režisérem je Martin Dolenský. „Natáčení bylo zajímavé, pořád se něco dělo. Aby na ostrůvku stříkala voda, jeli pro čerpadlo do Mountfieldu, od sedmi večer pak začali místo osvětlovat osvětlovači, takže to pořád vypadalo jako za dne. A moc zajímavý byl i umělý vodopád, který v lomu vypadal opravdu dobře. Padal vždycky zhruba pět minut, než se zásobník nahoře vyčerpal a museli ho znovu napustit. O lomu se nedozvěděli náhodou. Režisér Dolenský říkal, že to tu zná, o lomu tedy věděl a doporučil ho pro natáčení,“ uzavírá Petr Koníř.
Markéta Hartlová