Dopravka má jen dva hlídkaře na celý okres

Nehodovost rapidně narůstá

RAKOVNICKO. Tak zle, jako je v letošním roce, snad ještě na silnicích nebylo. Statistika nehodovosti jasně říká, že jsou řidiči mnohem méně opatrní než v minulosti. A v čem dělají největší chyby? Podle policejních ukazatelů ve způsobu jízdy a pochopitelně také v nepřiměřené rychlosti. „Nárůst nehod je opravdu velký. Oproti loňsku jich je už o 130 více,“ říká Ladislav Heller, vedoucí dopravního inspektorátu. Navíc se tento rozdíl každý týden prohlubuje.

Na druhou stranu je ale méně smrtelných a těžkých zranění. Se třemi oběťmi je na tom letošní rok lépe než loni, kdy bylo k 10. srpnu už pět smrtelných zranění. „Ještě větší rozdíl je u těžkých zranění, kterých bylo v předchozím roce čtrnáct a nyní jich je devět. Bohužel u lehkých zranění máme opět nárůst, konkrétně o 22,“ prozrazuje hlavní sledované ukazatele vedoucí dopravky.

Jedním z vysvětlení bídné statistiky je nárůst střetů se zvěří. Těchto autohavárií zatím bylo 84. Jenže i kdybychom všechny od celkového počtu bouraček odečetli, nic by se nezměnilo. I tak by bylo nehod stále více než vloni. Kromě to, že jsou řidič nepozornější a více porušují předpisy, má ale nárůst ještě jeden důvod. Do statistiky se totiž vracejí i nehody, které by policie řešit nemusela a které by si měli řidiči zpracovat sami s pomocí euroformulářů.

„Po negativních zkušenostech s tímto postupem nám hlásí i nehody s malou škodou. Nejčastěji to jsou strkanice při vyjíždění z parkoviště. Řidiči postupem času zjistili, že je kvůli vyřizování škodní události na pojišťovně daleko účinnější, pokud nás zavolají. Často se stává, že řidiči vypracují euroformulář špatně, fotodokumentaci žádnou nemají, a tak je pojišťovna stejně pošle k nám, abychom nehodu dodatečně vyšetřili. Jenže takhle zpětně a bez dostatečných důkazů to bývá těžké. Řidiči proto zjistili, že je pro ně jednodušší, když k nehodě přijedeme, událost zadokumentujeme, nafotíme, označíme viníka a předáme jim protokol o dopravní nehodě, který odevzdají pojišťovně,“ vysvětluje Ladislav Heller.

Jediným měsícem, z něhož mohou mít dopravní policisté radost, je únor. I když patří k měsícům, kdy se řidiči potýkají se sněhem a náledím, je jediným, kdy byl zaznamenán pokles nehodovosti. Také je jediným měsícem, kdy bylo autohavárií méně než třicet, konkrétně pouhých 27. Naopak smutný rekord zatím drží červen s 81 nehodami. Na paty mu šlapou březen (76) a červenec (75).

„A jak nehodovost snížit? Bohužel na to, abychom byli více vidět v terénu, máme málo lidí. Od června má dopravka na celý okres jen dva hlídkaře, zbylí dva jsou dlouhodobě nemocní. Pokud můžou, pomáhají nám nehodáři. Ale ti nemůžou vyjíždět nikam daleko od Rakovníka, aby byli v případě nehody v dosahu,“ vysvětluje nelehkou situaci Ladislav Heller.

Policii navíc příliš nepomáhají ani myslivci, na něž každoročně marně apeluje ohledně pomoci s řešením problému, nebo silničáři, kteří nechávají přerůstat trávu v příkopech. „Některé silnice třetí třídy snad letos ještě ani nebyly posekány. Zvěř se schovává ve vysoké trávě a řidič nemá šanci si jí všimnout včas. Vidí ji až ve chvíli, kdy mu skočí před auto, což už je pozdě. Na druhou stranu se ale situaci nedivím, když vím, jak málo traktoristů na sekání příkopů mají,“ uzavírá vedoucí dopravky.

Markéta Hartlová

« Zpět