Cesta k medicíně je složitá, studenti se nehrnou
Lékařů je nedostatek
S předsedou okresního sdružení České lékařské komory MUDr. Ivem Marouškem se zamýšlíme nad úbytkem a stárnutím lékařů v regionu.
Proč je vlastně tak málo lékařů? Vždyť to přece není tak špatně placená práce.
Odměňování není v porovnání s okolními státy Evropy nijak slavné, i když se za poslední roky výrazně zlepšilo. A je to i tím, jak je lékařů nedostatek. Lékařů je skutečně extrémně málo. Důvodů je několik. Asi největší problém je se vzděláváním. Studium medicíny je šestileté. Z vysoké školy lékař vyjde v 25 letech a pak se dalších šest let připravuje na atestaci. Pokud má člověk štěstí a začne s praxí hned na akreditovaném pracovišti, dostane se k samostatné práci ve 32 letech. A to je diskriminační hlavně pro mladé lékařky. Lékařka, která chce atestaci a mít rodinu, se k prvnímu dítěti dostane někdy ve 32 letech, nebo se musí připravovat na atestaci s dítětem, což je velmi složité.
Potřebnou praxi mohou lékaři získávat v jakékoliv nemocnici nebo ambulanci?
To právě ne. Zdravotnická zařízení jsou rozdělena na pracoviště prvního a druhého typu, a pak jsou ještě neakreditovaná pracoviště. A tudíž v některých oborech se tam lékaři nemůžou vzdělávat. Nemocnice, které nejsou akreditované, jsou na tom hůře, protože do nich absolventi nenastupují, protože by se jim taková praxe nepočítala. V tomto ohledu bych chtěl vyzdvihnout úsilí vedení rakovnické nemocnice, které v těchto nelehkých podmínkách a v té obrovské konkurenci zdravotnických zařízení drží personální situaci na takové úrovni, jaká tu je. Mají za to můj obdiv.
Pavel Sklenička