Dvě z ozdobných váz budou vystaveny na městském úřadě

Stav atiky radnice byl havarijní

RAKOVNÍK. V horším stavu, než se čekalo, se při rekonstrukci rakovnické radnice ukázala být atika s ozdobnými vázami. Právě kvůli atice na hlavní římse, o níž se vědělo, že již potřebuje opravu, město nakonec přistoupilo k rekonstrukci celé fasády.

„Stav atiky byl poslední kapkou. Když jsme loni rekonstruovali fasádu sousedního radničního domu, bylo už jasné, že to samé nás čeká u hlavní budovy,“ říká starosta Pavel Jenšovský. Již několik týdnů se tedy sídlo městského úřadu skrývá za lešením. V nové kráse ho ale spatříme již brzy. Podle smlouvy musí být hotovo do poloviny srpna. Během zářijového posvícení se totiž radnice opět stane promítacím plátnem při videomappingu.

Fasádu rekonstruuje stavební firma Zdeněk Roudenský z Jesenice. Postup opravy je velmi šetrný k původní omítce (ostatně radnice je zapsanou kulturní památkou). Byly oklepány jen nejpoškozenější části, nejvíce okolo oken a ostění. Naprostá většina původní omítky zůstala, proto se neočekávaly žádné velké objevy. I přesto si nakonec jednu malou detektivní práci památkáři užili. Konkrétně s akantovým rámem kolem městského znaku.

„Akantový rám nebyl barevný. Nátěr byl tmavý a vypadal spíše jako špína. Zjistilo se, že je to patrně nátěr, který se kdysi používal jako podklad pod zlatěnku nebo stříbřenku. Jestli byl ale někdy skutečně zlacený nebo postříbřený, se nedalo zjistit,“ informuje Národní památkový ústav. Fotografií radniční budovy je sice spousta, ale žádná z nich nemohla posloužit jako důkaz. Ty z dob minulých jsou pochopitelně černobílé a žádná z barevných není tak detailní, aby z ní byla barevnost akantového rámu zřejmá. Restaurátor nakonec přišel s nápadem zesvětlit ho do barvy pískovce, což památkáři posvětili.

„Fasáda měla několik havarijních míst. V nejhorším stavu byla balustrádová atika s vázami a římsa u věže, kde hrozilo opadávání velkých kusů omítky. Hlavní příčinou bylo zatékání, protože oplechování již bylo dožilé,“ vysvětlují památkáři. Samostatnou kapitolou byly vázy, celkem jich je na radnici deset, přičemž dvě postranní jsou větší než ostatní. Veřejnost zřejmě žila v domnění, že jsou pískovcové, což ale není pravda. Pískovcové vázy se používaly v baroku a atika je mladší. Na hlavní římsu byla umístěna až v roce 1906. Původní vázy tedy byly terakotové, žádná z nich už se ovšem nedochovala v kompletním stavu. Většina z nich byla během předchozích rekonstrukcí nahrazena kopiemi, nebo byla zpevňována betonem. Všech deset váz proto bylo vyrobeno znovu.

„Dvě nejzachovalejší, které se z atiky sejmuly, budou vystaveny na městském úřadě. Vázy už byly hotové vloni, nemohly se ale na atiku osadit, dokud nebyla opravená,“ říká Pavel Jenšovský. Nová radniční fasáda bude mít sytější odstín, než na jaký byli Rakovničané zvyklí. Cihlově červenou už je možné spatřit na věži, z níž bylo před několika dny sejmuto lešení. Oprava fasády město vyjde na 1 145 tisíc korun, nové vázy stály 264 tisíc korun. Odbor památkové péče poskytl ze svého dotačního fondu příspěvek ve výši 410 tisíc korun.

Markéta Hartlová

« Zpět