Ke slovu se může dostat i ČOI či mimosoudní řešení sporů
Postupují podle reklamačního řádu
RAKOVNÍK. Vzhledem k tomu, že Rakovnickem letí zpráva o nevhodném vyřizování reklamací ze strany obchodníka, rozhodli jsme se na tento problém podívat trochu podrobněji. Osobně mě zjišťování postupů zdejších obchodníků donutilo, abych konečně reklamovala odpeckovávač, který jsem si pořídila vloni, ale bohužel mi s tehdejší nadúrodou třešní a višní příliš nepomohl. Zatím mohu říci jen to, že převzetí zboží proběhlo úplně v klidu. Paní prodavačka mi vystavila potvrzení a řekla mi, ať se poptám za čtrnáct dnů.
Je logické, že jsme neobcházeli všechny zdejší obchodníky, takže zde jsou informace alespoň od několika z nich. Jejich odpovědi by se téměř daly shrnout větou – postupujeme podle reklamačního řádu a zákona.
„Zákazník nám udá poruchu a my jsme povinni ji do třiceti dnů vyřídit. V případě sekaček, kde máme vlastní servis, vyřídíme reklamaci obvykle rychleji – většinou do čtrnácti dnů. Výrobky, které sami neservisujeme, posíláme výrobci, takže u nich to trvá trochu déle. Obvykle to funguje tak, že vymění kus za kus anebo to opraví. Málokdy se vrací peníze, ale zákazník má také možnost si vybrat něco jiného,“ líčí Jitka Krabcová.
Poněkud větší trpělivost prý musí mít zákazníci pokud reklamují spodní prádlo. „Pošleme je výrobci, ale protože bereme zboží především od českých firem, které momentálně ani nestíhají výrobu, na opravený či vyměněný kus si musí naše zákaznice počkat trochu déle. My to bohužel neovlivníme, ale velmi kvitujeme to, že jsou trpělivé,“ říká jedna ze spolumajitelek Petra Böhmová.
Poměrně v klidu je, co se týká reklamací, Petr Svoboda. „Od doby, co nemáme textil, jich řešíme jen minimum. V případě zdravé výživy, pokud je to na první pohled jasné, produkt okamžitě měníme. Stává se totiž, pokud dojde k porušení obalu nějakého vakuovaného výrobku, že zboží začne plesnivět. To je vidět na první pohled, tak to vyřešíme na místě výměnou. Jinak nemáme v obchodě nic, co bychom museli dále s někým konzultovat,“ přibližuje.
Jak fungují reklamace, jsme zjistili i od prodavače z jednoho zdejšího elektro obchodního řetězce, který se reklamacemi zabývá, nechce však být jmenován. I zde v případě reklamace či záruční opravy sepíší se zákazníkem záznam, přijmou vadný výrobek a odešlou jej do autorizovaného servisu. Pokud je možné výrobek opravit, vrátí se do třiceti dnů opravený, pokud ne, vymění jej za jiný. Pochopitelně pokud jde o větší spotřebič, který by musel zákazník složitě přemisťovat do obchodu, poskytnou mu telefon na servis a jeho zástupce pak řeší věc na místě – u zákazníka doma.
Obecně však platí, že pokud není spotřebitel s vyřízením reklamace spokojen, dochází k občanskoprávnímu sporu, který je možné řešit prostřednictvím ČOI, a to v rámci řízení o mimosoudním řešení sporů. Pokud se nepodaří spor vyřešit ani tímto způsobem, nezbývá než se obrátit na soud, popřípadě na stranami zvoleného rozhodce.
Lenka Pelcová