Vzniká spolupráce napříč Evropou

NOVÉ STRAŠECÍ. Zhruba v polovině června proběhla v novostrašeckém Domově seniorů a v Domově Pohoda návštěva, která by měla přinést zajímavou spolupráci. O tom, že novostrašecký domov již delší dobu spolupracuje s Domovem seniorů St. Bilhildis v Porýní – Falci, jsme vás již informovali. Ale právě v těchto dnech se rodí nová spolupráce, a to se slovenským Domovem sociálních služeb a zařízením pro seniory Kaštieľ Stupava.

Návštěvě, jíž se účastnili i zástupci domova St. Bilhidis, předcházela mezinárodní konference, která se konala pod záštitou hejtmana Miloše Petery. „Zúčastnilo se jí zhruba devadesát lidí a konala se v souvislosti s celonárodní výstavou nazvanou Šikovné ruce seniorů v Lysé nad Labem. Stánek tam měl náš domov i domov St. Bilhildis. Celkem bylo vystaveno asi 3500 prací seniorů, přičemž německý domov měl i oceněnou práci klienta. Celé akce, jejíž závěr byl v našem domově, se zúčastnili němečtí i slovenští kolegové. Chystaná spolupráce tedy půjde napříč Evropou a její podstatou bude především kvalitní péče o seniory a nemocné Alzheimerovou nemocí,“ líčí ředitelka strašeckého domova Miluše Jůnová.

Zástupci bratislavského samosprávného kraje a ředitel domova Kaštieľ Michal Petrovaj si v Novém Strašecí prohlédli především Domov Pohoda. Už tato návštěva je inspirovala. Jednou z „vychytávek“, které je zaujaly, byl panel s fotografiemi a jmény všech zdejších zaměstnanců. Velký ohlas sklidila nejen koncepce celého pavilonu a reminiscenční zahrada, ale především terapie sebeudržení (SET), kterou strašečtí převzali právě ze St. Bilhidis.

Z následné debaty vyplynulo, že pro obě strany by spolupráce mohla být velmi přínosná, přičemž Gabriella Németh, podpředsednička Bratiskavského samosprávného kraje (BSK) zdůraznila, že není zastánkyní pouze papírových dohod: „Spolupráce má být konkrétní a s konkrétními výsledky. Pro nás by mohlo být velmi užitečné přepracovat si na naše podmínky SET terapii. A vás by mohly obohatit některé naše metody.“

Z pohledu nezávislého pozorovatele byla asi nejzajímavější částí debaty ta, v níž ředitel domova Kaštieľ líčil, jak jich zařízení funguje. V současné době se totiž starají o pět cílových skupin, byť specializovaní jsou na schizofreniky. Jejich klienti jsou širokého věkového spektra a mnozí z nich vyžadují vysokou míru pomoci. „U koho nevěděli, kam jej umístit, dali ho k nám. Až posléze jsme se začali specializovat. Naše zařízení je nevyhovující, klienty nosíme do patra raději na zádech, protože vyvézt je plošinou trvá dlouho.“

Ředitelka odboru sociálních služeb úřadu BSK Michaela Šopová přiblížila, že se jedná o budovu bývalého zámečku, kterou chtějí opustit. „Z velkokapacitního zařízení bychom chtěli přejít na malé domácnosti a v tomto duchu už dnes s klienty pracujeme. Pak už nebude takový problém se specializovat. Zámek k takovémuto účelu nikdy neměl sloužit a navíc je to památka, do níž nemůžeme zasahovat.“

Faktem je, že kdo by si tuto debatu vyslechl, musel si okamžitě uvědomit, jak výjimečným zařízením je to strašecké, a to nejen v rámci naší republiky. Je proto velmi pozitivní, že se jeho pracovníci snaží své metody co nejvíce prezentovat a šířit.

Lenka Pelcová

« Zpět