Z úřadu práce k policii
RAKOVNÍK. Máte po maturitě a jste bez zaměstnání? Zkuste se přihlásit k policii. Ve spolupráci s úřadem práce tu můžete získat zaměstnání až na jeden rok bez toho, že byste se stali policisty. Projekt Absolvent se rozbíhá v celém Středočeském kraji a v Rakovníku ho bude moci letos vyzkoušet až deset lidí.
„Policie v současné době potřebuje získat další posily. Nábor pro nás zajišťuje krajské ředitelství, ale částečně se na něm podílíme i my. Chtěli jsme to trošku odlehčit, tak jsme si nechali nakreslit náborový plakát od Milana Kounovského. Je na něm policista, který je od pasu dolů ve fotbalové výstroji. Na nejvyšší úrovni se nechali slyšet, že jako v Rakovníku by se to dělat rozhodně nemělo. Ale já si naopak myslím, že tohle je cesta, jak se více přiblížit lidem a zbořit negativní mýty, které se kolem nás někdy vytvářejí,“ vysvětluje vedoucí územního odboru Rakovník Jiří Šiler.
A podobný význam má i projekt Absolvent. „Projekt středočeského ředitelství policie chce nechat veřejnost, aby nakoukla policii pod pokličku. Měl by oslovit lidi, kteří nechtějí pracovat přímo u policie, ale třeba jen sbírají zkušenosti,“ míní vedoucí.
Projekt funguje tak, že policie prostřednictvím úřadu práce osloví mladé lidi s maturitou. „Už proběhla dvě setkání. Jednou přišly asi tři desítky lidí, podruhé dvacet zájemců. Člověk, který projeví zájem, musí mít čistý trestní rejstřík. Pak projde určitou lustrací, absolvuje strukturovaný pohovor s psychologem a stanoví si dobu, po kterou bude chtít u nás pracovat. Minimálně 3 měsíce, maximálně 12. A pak bude pod úřadem práce vykonávat předem stanovené činnosti v rámci policie. Výsledkem bude certifikát o rekvalifikaci ve státní správě. Naučí se u nás přijmout a zaevidovat písemnost, odeslat datovou zprávu, naskenovat tiskopis, ale i hovořit s občany na recepci. Nedostane se samozřejmě ke službě ve zbrani, ale bude v úzkém kontaktu s policisty, kteří ji vykonávají. A vedlejším efektem je, že se policie přiblíží veřejnosti, která zjistí, že se tady nic supertajného neděje. Že jsme vcelku běžný úřad, který řeší určitou agendu. Ne moc veselou, protože sem chodí lidé hlavně se svými problémy, které si sami neumí nebo nemohou vyřešit. Vedlejším produktem může být to, že se tu někomu zalíbí a projeví zájem u nás pracovat. Takže je v tom vlastně i ten nábor. Když jeden z deseti zůstane, bude to dobré, ale ostatní budou vědět, jak to u nás chodí,“ míní vedoucí.
Projekt uvažuje o tom, že by na každém okrese mohlo pracovat až deset absolventů. „Máme už první čtyři zájemce. Zájem i úroveň absolventů mě mile překvapila. Potkal jsem na úřadě řadu známých tváří i z řad sportovců, takže tato spolupráce vlastně boří negativní předsudky o policii, ale i o klientech úřadu práce,“ uzavírá Jiří Šiler.
Pavel Sklenička