Během tří dnů zavítalo na Krakovec okolo 3,5 tisíce lidí
Připomněli památku Jana Husa
KRAKOVEC. Už od dob první republiky se traduje, že když probíhají na Krakovci slavnosti mistra Jana Husa (dříve i slavná pouť), vždy jejich účastníky skropí pořádný lijavec. Loňské a letošní slavnosti však byly výjimkou. Na hrad i do podhradí lákalo návštěvníky sluníčko.
Na hradě si připomněla památku a význam Jana Husa Církev československá husitská 5. července bohoslužbou. „Přišlo kolem dvou stovek lidí, což je velmi pěkná návštěva,“ říká kastelán hradu Jiří Sobek.
Od pondělí do středy pak probíhaly v lokalitě Pod Políčkem pouťové oslavy pořádané Středočeským krajem. V programu bylo Kašpárkovo divadlo, kouzelník, dobová hudba Gothien, písničkář Ivo Jahelka nebo zpěvák Josef Laufer. Pro děti byla připravena keramická dílna a skákací hrady.
Na mistra Jana ale pořadatelé nezapomněli. Divadelní spolek Vojan z Libice nad Cidlinou sehrál hru Mistr Jan aneb Naše kaše (pondělí 4. 7.) a o poslání a poslední etapě Husova života podrobně pohovořil proděkan Husitské teologické fakulty UK prof. Jan B. Láska (středa 6. 7.). Nechybělo tradiční zapálení hranice a připomínka Husova významu v podání Jiřího Sobka, kterou doplnil koncert houslisty Alexandra Shonerta. Také rakovničtí turisté už po třiatřicáté uspořádali Pochod za mistrem Janem, jehož cíl byl na Krakovci.
Samozřejmě se mezi návštěvníky diskutovalo, zda Jan Hus na Krakovci vůbec byl nebo ne, jak se v poslední době začalo zpochybňovat. „Ono to vůbec není podstatné. Důležité je, že lidé mají Krakovec s Janem Husem spojený a jezdí sem hlavně kvůli němu. Nikdo jsme v té době nežili, tak nevíme, co se tu dělo. A pokud vím, moc písemností se nedochovalo. Tak je nesmyslné vynášet nějaké jednoznačné soudy,“ říkají k tématu výletníci, kteří na hrad Krakovec přijeli z Plzně.
„Byli jsme překvapení velmi pěknou návštěvností. Během všech tří dnů zavítalo na Krakovec okolo tří a půl tisíce lidí, hrad si jich prohlédlo přes osmnáct set,“ dodal kastelán Jiří Sobek.
Tomáš Bednařík