Rakovničák navázal na legendární Bezdrev a rekreák
Jediný retro rychlík v republice
RAKOVNÍK. Netradiční podívaná se naskytla poslední červnovou sobotu cestujícím na rakovnickém vlakovém nádraží. Jako by každá kolej vedla do jiného časového období. Milovníci železnice nevěděli kam s očima. Vpravo malý šuplík, o kus dál moderní Regionova, na zadní koleji odfukovala parní lokomotiva a kolem tři čtvrtě na jedenáct přijela další kuriozita – Rakovnický rychlík. Novinka letošní turistické sezony. Ačkoli stejné motorové lokomotivy a rychlíkové vozy jezdily z Rakovníka na Prahu ještě poměrně nedávno, dnes už patří do kategorie retra. Na koleje se coby vlak s pravidelným provozem vrátily díky společnosti KŽC Doprava, která po Česku provozuje i jedenáct dalších výletních vlaků. Rakovnický rychlík je však mezi nimi unikát.
„Je to první pravidelně jezdící retro rychlík v Česku. Další začnou jezdit až v roce 2018 v Libereckém a Královehradeckém kraji,“ říká Bohumil Augusta, ředitel společnosti KŽC Doprava, která funguje deset let. Za tu dobu zachránila 36 železničních vozidel. Zrenovovala je a vrací do provozu coby sezonní výletní vlaky. „Když se v letech 2010 až 2012 začaly houfně rušit železniční tratě, dokázali jsme vybojovat třiadvacet tratí, které už by v naší zemi neexistovaly. Stejně tak tyto krásné mašiny ČKD. Když je České dráhy začaly vyřazovat a šly ve velkém do šrotu, řekli jsme si, že by bylo dobré něco z nich zachránit,“ vysvětluje.
Prvním pravidelně jezdícím výletním vlakem, který KŽC uvedl v život, je Pražský motoráček. Jezdí od roku 2010 z hlavního nádraží na Zličín a zpět. Postupem let se k němu přidávaly další. Jelikož provozní náklady není reálné financovat jen z jízdného, je vždy potřeba získat podporu krajů, měst a sponzory. Rakovnický rychlík by na trať nikdy nevyjel, kdyby ho finančně nepodpořil Středočeský kraj a město Rakovník. Příspěvky na něj poskytl i Nižbor a Roztoky.
„Město Rakovník přispělo částkou 70 tisíc korun. Nápad retro rychlíku se nám zalíbil. Přivede do Rakovníka další turisty a cykloturisty a doufáme, že se k nám budou vracet,“ říká rakovnický starosta Pavel Jenšovský. Zároveň prozrazuje, že on sám má k vlakům velmi kladný vztah, protože pochází z železničářské rodiny: „Můj dědeček byl mašinfírou na parní lokomotivě, maminka pracovala na dráze a strejda jezdil na Zamračené, což je shodou okolností lokomotiva, která Rakovnický rychlík přiveze.“
V základní podobě retro vlaku vozí Zamračená tři vozy – pro přepravu lidí, jízdní kola a barový vůz. „Pokud bude zájem větší, jsme připraveni přidat další dva vozy. Rakovnický rychlík vlastně navazuje na legendární Bezdrev, který byl přesně v této sestavě a v 70. a 80. letech ho vozily tyto typy mašin, a také na další zdejší legendu rekreák, jenž jezdil z Prahy přes Beroun do Rakovníka,“ říká Bohumil Augusta.
Při první jízdě jelo s Rakovnickým rychlíkem kolem 200 lidí, což předčilo očekávání. Jak se zdá, bude mít díky krásné krajině v okolí Berounky a velkému množství zajímavých turistických lákadel na trase (Karlštejn, Beroun, Nižbor, Zbečno, Roztoky, Křivoklát a Rakovník) úspěch.
V letošní sezoně jezdí každou sobotu od 25. června do 3. září (odjezd z hl. nádraží v Praze v 8:42 hodin a z Rakovníka v 15:35), díky pochopení Středočeského kraje by se mohlo v příští sezoně rozšířit období provozu minimálně o sto procent.
Markéta Hartlová