Hostinský, který vydrží několik let, je zázrak
Hospody hynou na úbytě
RAKOVNICKO. Kdysi bývaly ve větších obcích i tři hospody a všechny se uživily. Navíc platilo, že hospoda je dobrý kšeft. Dnes však většinou hynou na úbytě a sehnat šikovného hostinského, který ve vesnici vydrží víc než pár měsíců, je čím dál těžší. Obce podávají inzeráty a vyvěšují nabídky pronájmu hostince i několikrát po sobě, než na ně někdo zareaguje.
Momentálně tento problém trápí například Zavidov. „Už dlouho nemůžeme hostinského najít. Loni v listopadu, kdy byla hospoda čerstvě po rekonstrukci, ji otevřel nový nájemce, ale bohužel to po několika týdnech vzdal a odešel dělat kuchaře do Senomat. Od té doby je zavřeno a my hledáme někoho nového. Ani na inzerát v novinách zatím nikdo nereagoval. Je to špatné, lidi se bojí, že by se tu neuživili. Hlavně v zimě, kdy se musí platit náklady za topení. Navíc vesnickým hospodám příliš nenahrává ani blížící se povinnost pořídit si registrační pokladny,“ stýská si zavidovský starosta Bohumír Jankovský.
Obec doufá, že se zájemce najde alespoň na jarní a letní sezonu, kdy odpadají náklady na vytápění. Za pronájem hospody chce jen 500 korun měsíčně a dokonce zvažuje, že by nevybírala žádný nájem. „Když máme hospodu opravenou a nově vybavenou, nechceme, aby byla zavřená. Stačilo by, kdyby měla otevřeno alespoň v pátek a sobotu,“ říká starosta.
Nového hostinského před nedávnem s velkými obavami vyhlíželi i v Kněževsi. I tady to bylo poté, co prostory prošly rekonstrukcí. „Zavřeno bylo půl roku, než nám na nabídku někdo zareagoval. Je pravda, že jsme si to trochu zkomplikovali tím, že bylo naší podmínkou, aby byl nájemce plátcem DPH. A to kvůli tomu, že jsme při dotaci na rekonstrukci uplatnili DPH a kdyby nebyl nový hostinský plátcem, vraceli bychom asi půl milionu korun. Ale myslím si, že i bez této podmínky by nebylo snadné někoho najít. Zájemci se sice poptávali, ale dneska se do vesnické hospody moc lidí nehrne, bojí se, jestli budou mít dostatečný obrat,“ říká starostka Kněževsi Alena Králičková. Nakonec měli Kněževeští štěstí, že si inzerátu v novinách všimla paní, která má restauraci v Ročově. Nájemcem je nyní její syn, takže hostinec funguje, vaří se v něm a dokonce se v něm koná i liga v šipkách.
Myslet si, že se v dnešní době zájemci o pronájem vesnického pohostinství jen pohrnou, je bláhové. Své už o tom ví i v Pustovětech, kde byla hospoda hlavním tématem několika posledních měsíců. Ačkoli se jedná o zařízení, které je na atraktivním místě u cyklostezky z Rakovníka na Křivoklát, přihlásil se do vypsaného konkurzu jen jediný zájemce. Obec ale chtěla mít větší výběr, a tak řízení zrušila a vyhlásila znovu. Přihlásil se opět tentýž jediný zájemce. Napodruhé již zastupitelstvo od svého požadavku ustoupilo a uzavřelo nájemní smlouvu s ním.
I v Panoším Újezdu budou brzy hledat nájemce do hospody. Momentálně běží hostinské půlroční výpovědní lhůta, která skončí koncem září. „Víme, že bude problém někoho najít. Už jsme to několikrát zažili, takže neočekáváme, že se objeví fronta zájemců,“ říká starosta Josef Heller.
V Kolešovicích zkusili jít jinou cestou. Když se místní hospodská rozhodla, že kvůli malému výdělku skončí, rozhodli zastupitelé, že bude hospodu provozovat sama obec. Hostinská je tedy obecní zaměstnankyní. Funguje to tak už přes rok.
„Má to kladné i záporné stránky a není to řešení pro každou obec. U nás to jde jen díky tomu, že jsme na úřadě tři. Kvůli hospodě nám všem přibyla spousta práce. Kladná stránka je, že hospoda funguje, hostinská se o ni stará dobře, je v ní čisto, toalety jsou na úrovni, dělá se tam i spousta oslav, schůze a scházejí se tam i šachisté na zápasy. A také je pozitivní, že nám zisk pokrývá mzdové náklady i náklady na elektřinu a plyn. Zatím hospodu účetně vedeme v hlavní činnosti a ne jako vedlejší hospodářskou činnost. Pro účetní je to tak jednodušší, i když se to kontrolám z kraje moc nelíbí. Vyčítají nám, že je divné, když obec nakupuje alkohol a cigarety,“ popisuje netradiční zkušenost kolešovický starosta Martin Dvořák.
Markéta Hartlová