Foto

Při slavnostním otevření Rakozahrady se místo stříhání pásky kosila tráva.

 

Z dvaceti připravených záhonků je čtrnáct obsazeno

Rakozahrada už je otevřena

RAKOVNÍK. Ne každý Rakovničan má štěstí, že má zahradu nebo alespoň balkon. Pro rakovnické bezzemky, kteří by rádi pěstovali vlastní zeleninu, je tu však dobrá zpráva. Od pátku mají možnost proměnit se ve vášnivé zahrádkáře v Rakozahradě. Projekt, s nímž přišel Antonín Merhaut (člen místní komise pro životní prostředí), byl minulý týden slavnostně uveden v život. Na bývalé zahradě mateřinky TOSu (dnes Studio Harmonie) je zatím připraveno to základní – malé vyvýšené záhonky, kompostér a semínkovna, ale postupně se budou možnosti rozšiřovat.

„Rakozahrada je komunitní zahrada. Tedy prostor, který budou tvořit občané Rakovníka a kde si budou moci vyzkoušet svoje pěstitelské schopnosti a také tu trávit volný čas relaxací. Když jsme s kolegy s nápadem přišli, tak jsme byli přesvědčováni, že projekt nebude mít dlouhého trvání a nebude o něj zájem. Jsem moc rád, že je tomu naopak,“ říká Antonín Merhaut.

Rakozahrada se bude skládat z několika částí. Tou hlavní a největší plochou je pěstitelská část. Kromě již připravených dvaceti vyvýšených záhonků zde brzy vzniknou i experimentální plochy, například kopcový záhon či vertikální záhony z palet. „Každý člen Rakozahrady dostane k dispozici svůj záhon, na kterém si může pěstovat, co bude chtít. Semínka si může vzít přímo ze zdejší semínkovny. Ta slouží podobně jako knihovna. Můžete si tu libovolná semínka vzít, a to s určitým morálním závazkem, že sem po sklizni zase část semínek vrátíte. Také jsme se rozhodli věnovat část záhonků organizacím, které bychom do naší Rakozahrady rádi přivedli, například Domovu Ráček nebo organizaci S.O.S. Andělé. Budeme cílit i na seniory, takže vstoupíme v jednání i s místním domovem seniorů,“ popisuje Antonín Merhaut.

Plánů je však mnohem víc. V Rakozahradě postupně přibude i sklad na nářadí, hmyzí hotel, čmelín, nádoby na vodu, bylinková spirála a možná i malá chlebová pec. Také se zde bude moštovat ovoce a pořádat různé workshopy. Členem Rakozahrady se může stát kdokoli, zejména je-li občanem Rakovníka. Stačí vyplnit přihlášku, vybrat si některý ze tří druhů členství a začít zahradničit. „První kategorie členství se jmenuje Pomáhám, pěstuji a sklízím, kdy je příspěvek 300 korun ročně a k tomu je závazek odpracování brigádnických hodin. Druhý je Pěstuji a sklízím, což je členství bez závazku účasti na brigádách a třetí je forma pro podporovatele Nepěstuji – sklízím, při níž je příspěvek 600 korun ročně, o záhonek se postarají jiní aktivní členové a on sám si pak odnese domů výpěstky,“ vysvětluje Antonín Merhaut.

Momentálně je z dvaceti připravených vyvýšených záhonků obsazeno čtrnáct. Pokud by byl zájem takový, že by začala být zahrada u Studia Harmonie malá, může se projekt rozšířit i na další podobná místa v Rakovníku, která leží ladem. Rakozahrada už také vyhlásila první doplňkovou akci, a sice fotografickou soutěž o nejhezčí balkon, zahradu a předzahrádku v Rakovníku. Příspěvky je do ní možné posílat do konce srpna.

Markéta Hartlová

« Zpět