Další stavební lokalita se připravuje v Hostokryjích
Městys už nemá žádné parcely
SENOMATY. Před třinácti lety začala v Senomatech masivní výstavba rodinných domů. V několika stavebních lokalitách městys postupně zasíťoval téměř stovku parcel. Loni se mu podařilo prodat poslední z nich. Velký stavební boom v Senomatech se sice blíží ke konci, ovšem již brzy převezmou otěže Hostokryje. Zemědělské družstvo tu připravuje stavební lokalitu na pozemcích bývalé zóny pro průmysl.
„Poslední volné parcely, které jsme měli v ulici Na Hradišti, jež se nachází směrem na Hostokryje, se loni prodaly. Nejen, že už žádné parcely na prodej nemáme, ale také žádné další nepřipravujeme. Vyčerpali jsme všechny naše možnosti. Vlastní pozemky vhodné pro výstavbu už nemáme. Lokality, kde by se mohlo stavět, tu samozřejmě ještě jsou, ale pozemky jsou privátní, takže je jen na jejich vlastnících, jak s nimi naloží,“ říká starosta Senomat Tomáš Valer.
Městys začal parcely prodávat v roce 2003. Velká většina z nich už je dnes zastavěna, což znamená, že se obec od té doby rozrostla o téměř stovku nových domů. „To už je docela porce. V ulici Na Hradišti, která byla poslední naší lokalitou, už jsou komunikace i veřejné osvětlení hotové, pouze postupně, tak jak lidé dodělávají podezdívky oplocení, dokončujeme chodníky,“ přibližuje starosta.
Výstavba ale neprobíhá jen v nových lokalitách. Nové domy vyrůstají i na větších zahradách nebo v prolukách v intravilánu. „Například vedle fotbalového hřiště je soukromý vlastník, který si postavil rodinný dům a za ním koupil pozemky, z nichž udělal dvě stavební parcely a nabízí je k prodeji. Zájem o výstavbu tu stále je. U velkých lokalit je ale finančně náročné zajistit zasíťování a přístupové komunikace, proto většinou soukromí vlastníci prodávají spíše jednu nebo dvě parcely,“ vysvětluje Tomáš Valer.
Podle statistiky Ministerstva vnitra měly Senomaty k letošnímu 1. lednu 1175 obyvatel. Počet obyvatel ale v posledních letech neroste jen v samotných Senomatech, činí se i ostatní jeho místní části. „Když jsem se před lety přistěhoval na Nouzov, měl 104 obyvatel, v současnosti už jich je 138. A ještě výrazněji rostou Hostokryje, kde byla ještě před nedávnem spousta domů buď prázdných, nebo byly jen rekreačními chalupami. Když se Hostokryje staly v roce 2002 součástí Senomat, měly jen 91 obyvatel, dnes tu trvale žije přes 120 občanů. Dokonce i Brant, který vypadal, že zůstane jen chalupářskou vesničkou, se zalidňuje a pomalu mu přibývají trvale žijící obyvatelé,“ popisuje Tomáš Valer.
Hostokryje se dosud zalidňovaly především díky tomu, že se lidé natrvalo stěhují do chalup a opuštěných domů. I tady ale brzy vznikne stavební lokalita. Zemědělské družstvo vykoupilo pozemky pod bývalým zemědělským areálem a objekty, které na nich stojí, postupně bourá (zrušeny budou i obě česačky). „Pozemky jsou dosud vedeny jako průmyslová zóna, změnou územního plánu je ale měníme na rodinnou zástavbu. Poté je družstvo bude moci nechat zasíťovat a prodávat. Odhadem by tu mohlo vyrůst patnáct až dvacet domů. V tuto chvíli finišujeme s projektem a vyřizujeme stavební povolení pro kanalizaci do Hostokryjí, takže by realizace stavební lokality měla jít ruku v ruce s odkanalizováním vesnice. Stavebníci by tu tak měli stejnou inženýrskou vybavenost jako Senomaty nebo Nouzov,“ říká starosta.
Hostokryje mají i díky prodloužení městské dopravy dobrou dopravní obslužnost a ještě lukrativnější vesnicí se stanou ve chvíli, kdy se podaří zrekonstruovat místní komunikaci na rakovnické letiště, jež je v plánu po komplexních pozemkových úpravách. Poté budou mít obyvatelé Hostokryjí zdaleka nejblíž do Rakovníka.
Markéta Hartlová