Prezidenta neviděli, tak alespoň vyjedli Narpu

Manévry kolem čínské návštěvy

LÁNY. Tolik policistů v ulicích a omezení pohybu v některých lokalitách dosud Lány nezažily. Tedy ne ve své novodobé historii. Při pondělní návštěvě čínského prezidenta panovala v blízkosti zámku velmi přísná bezpečnostní opatření. Naštěstí prezident dorazil až odpoledne, a tak se dopolední šupačka obešla bez omezení.

Čínský prezident Si Ťin-pching navštívil Lány v první den svého pobytu, což vyšlo na Velikonoční pondělí. Pro některé obyvatele to tedy znamenalo, že se během svátečního dne dostanou ze svých domovů mnohem komplikovaněji a odpoledne už jen na občanský průkaz.

„Uzavírka se týkala jen silnice kolem zámku směrem ke Slovance. V navazujících ulicích se nacházely žluté zóny, do kterých se mohlo za určitého režimu. A kompletně uzavřený byl park, což je pochopitelné. Koledníci v Lánech normálně chodili, policie je až do jedné hodiny odpoledne do ulic běžně pouštěla. Čínský prezident přiletěl kolem půl páté, až odpoledne se tedy pravidla zpřísnila a do ulic mohli občané chodit jen na občanský průkaz. Jinak to ale Lány neochromilo,“ říká starosta Karel Sklenička.

Kvůli uzavřené silnici byla vedena objížďka a ve žluté zóně se pohybovala spousta policistů. „V Zámecké ulici, která byla uzavřena, bydlí jen velmi málo lidí, takže to nebylo nic dramatického. I návštěvy se k občanům dostaly, mohly sice jen pěšky, ale dopoledne je policie pouštěla bez omezení a odpoledne jim hostitelé museli zajistit doprovod. Při návštěvách státníků jsou tu vždy bezpečnostní opatření, ale takhle velká jsme tu zažili poprvé. I když nevím, jak to bylo za socialismu, to bylo možná v některých případech stejné,“ říká starosta. Tak velké policejní manévry nebyly v Lánech ani při návštěvě prezidentů Vyšegrádské čtyřky.

Čínského prezidenta přijeli do Lán přivítat i jeho příznivci. Shromáždění bylo předem ohlášeno Česko-čínskou obchodní společností. Číňané přijeli ve dvou autobusech a naivně se domnívali, že je policie pustí k zámku, což se vzhledem k bezpečnostnímu opatření samozřejmě nestalo.

„Zůstali tedy jen na náměstí, kde rozvinuli vlajky, ale do blízkosti kolony se nedostali. Nakonec všichni šli do Narpy, vyjedli a vypili zásoby a odjeli,“ směje se starosta a dodává: „Strávili tu asi dvě hodiny a obešlo se to bez jakýchkoli emocí, které by hrozily, kdyby se tu střetli příznivci s odpůrci čínského prezidenta. Spíš jsme ale měli strach z toho, aby někteří koledníci, kteří to přeženou s alkoholem, neztropili nějakou výtržnost. Ale odpoledne, kdy státníci dorazili, už doma vyspávali.“

Bezpečnost v Lánech zajišťovalo kolem dvou stovek policistů, vojáků, Hradní stráže, ale i hasičů, kteří postavili stanové městečko, v němž se nacházel hlavní štáb. Organizace byla podle vedoucího rakovnické policie Jiřího Šilera na špičkové úrovni. Nasazeni byli policisté všech oddělení od pořádkové policie až po psovody a pyrotechniky. Pochopitelně místním vypomáhali i kolegové ze sousedních okresů. „Do Lán jsme přijeli v půl páté ráno. Musel se vymezit prostor, který byl od 7 hodin uzavřen. Od 13 hodin pak byla na určených komunikacích úplná uzávěra. Lány jsme opustili až kolem půlnoci. Bezpečnostní opatření tak velkého rozsahu jsme tu zažili poprvé, podobná prověrka akceschopnosti policie občas není na škodu. Do Lán přijeli příznivci i odpůrci čínské návštěvy, ale vše proběhlo bez potyček,“ uzavírá Jiří Šiler.

Markéta Hartlová

« Zpět