Ministerstvo má návrh na zatopení Oráčovského údolí
Přehrada i na Jesenicku?
JESENICE. Návrh retenční nádrže na Křivoklátsku a rybníky v Šanově a Senomatech nejsou jediná nová vodní díla, o jejichž výstavbě probíhají jednání na ministerstvu zemědělství. Koncem loňského roku se uskutečnila i schůzka kvůli záměru výstavby přehrady na Jesenicku. Kdyby skutečně dostala zelenou, což se zatím nejeví jako příliš pravděpodobné, skončilo by pod vodou několik nemovitostí a také část silnice a železniční trati z Oráčova do Jesenice. I proto se k záměru vyjádřily všechny dotčené instituce, včetně města Jesenice, odmítavě.
„Na schůzce na ministerstvu nám bylo řečeno, že se jedná o návrh, který je zařazený do výhledu na padesát let dopředu. Je to tedy jen výhledový plán, ne nic, co by se mělo v blízké době realizovat,“ vysvětluje starosta Jesenice Jan Polák. Podle podkladů, které dostalo město k dispozici, je navrženo zatopit přehradou na Rakovnickém potoce Oráčovské údolí. Hráz by se měla nacházet v blízkosti lomu a vodní plocha by měla zasahovat až k současnému malému přemostění, kde se silnice na Jesenici rozšiřuje (v sousedství je rekreační objekt). Nádrž by měla zadržovat 4,9 milionu kubíků vody. Hlavním důvodem k jejímu zřízení je zlepšit na Rakovnickém potoce průtočnost a lépe regulovat jeho hladinu.
„Pokud by se tento plán někdy realizoval, muselo by se vyřešit přeložení silnice a železniční trati. Proto s ním nesouhlasí ani České dráhy, ani krajská údržba silnic,“ říká Jan Polák. A je to také jeden z důvodů, proč by nakonec mohl záměr zůstat jen na papíře. „Na schůzce na ministerstvu jsme za město sdělili, že v danou chvíli nemáme na návrh vyhraněný názor, jelikož je to pro nás nová informace. Nicméně naše stanovisko bylo takové, že by pro nás bylo mnohem zajímavější, pokud by se na Rakovnickém potoce podařilo obnovit rybníky, které tu v minulosti byly. Jeden se nacházel za Mlýnským rybníkem a dodnes je tam vidět protržená hráz. Další byl za chatou v lese. Současně by podle našeho názoru bylo vhodnější vyčistit zdejší rybniční kaskádu, aby Velký rybník i oba Fikače zadržovaly mnohem více vody než v současnosti. Myslíme si, že by se v první řadě mělo dbát na to, aby se snížila četnost vypouštění těchto rybníků,“ přibližuje starosta.
Zástupci ministerstva prý k návrhu města argumentovali, že rybníky jsou v soukromém vlastnictví a tudíž s nimi nemůže stát nakládat. To však není pravda. Všechny rybníky sice byly v minulosti předmětem jednání v rámci restituce Černínského majetku, ale nyní jsou již v majetku Státního pozemkového úřadu (tedy státu) a ten je pronajímá Mariánskému rybářství. Pokud by ministerstvo chtělo, mělo by v péči o ně volné ruce. „Jestliže jsou na Rakovnickém potoce problémy, měl by stát v první řadě změnit režim nakládání s vodou a pokud chce zadržet co nejvíce vody, tak rybníky v kaskádě vyčistit. Vždyť i státní instituce mohou žádat o dotace na odbahnění. Na obojím má i město enormní zájem. Pokud by se Velký rybník vyčistil a nevypouštěl tak často, zlepšila by se v něm kvalita vody,“ říká jesenický starosta.
Markéta Hartlová