Foto

Šestikolový nosič kontejnerů Scania dostali rakovničtí hasiči v prosinci. Na snímku Karel Mužík a Richard Svítil.

 

Hasičům se loni podařilo výrazně omladit vozový park

Nejnovějším přírůstkem je Scania

RAKOVNÍK. Kdyby rakovničtí hasiči dostali alespoň jednu z garáží, které prodávají vojáci v sousedním areálu Dukly II, rozhodně by nemuseli dlouze vymýšlet co s ní. Garáž navíc by se Hasičskému záchrannému sboru Rakovník hodila. Momentálně má stanice pětadvacet aut, takže technika stojí nejen v garážích, ale i na myčce, v dílně nebo venku. Rakovničtí hasiči totiž v rámci Středočeského kraje zajišťují i týlové zabezpečení nebo zásobování pohonnými hmotami. Vedle klasických zásahových cisteren tak na stanici parkují i dva kontejnery, jejich nosiče a samozřejmě i další technika potřebná pro různé typy zásahů, např. ropné havárie, vyprošťování, práce ve výškách apod. Loni se stanici podařilo vozový park významně omladit.

„Získali jsme například nové auto pro velitele směny. Místo škody Yetti, která půjde do Mladé Boleslavi, teď máme Ford Ranger. Je víc terénní, takže se s ním lépe jezdí v horších podmínkách. Má závěs, proto k němu lze připřáhnout i člun nebo přívěs se sorbenty,“ říká velitel stanice Karel Jelínek. Nový je také Peugeot Partner, kterému hasiči přezdívají Plechovka, což ale není myšleno nijak hanlivě. „Je to šikovné auto, jen třímístné s nákladovým prostorem vzadu, je perfektní pro potřeby odřadu. Na jeho nákup přispělo město Rakovník částkou 200 tisíc korun,“ doplňuje velitel.

Co do velikosti je z loňských novinek tou největší šestikolový nosič kontejnerů Scania. Ten stanice získala díky tomu, že je jedním ze tří HZS v kraji, které mají techniku pro zásobování pohonnými hmotami. Dříve k tomuto účelu sloužila Avia (i při loňském velkém požáru lesa u Chrášťan zásobovala zasahující cisterny palivem), kvůli nutnosti splnění evropských směrnic ale místo ní byla ze státních hmotných rezerv pořízena nová nástavba – tankovací stanice, jež pojme sedm kubíků nafty a tři kubíky benzínu. „Nástavbu ale nemohou vozit naše staré nosiče kontejnerů, protože mají nižší nosnost, proto jsme získali novou šestikolovou Scanii. Samozřejmě může vozit jakýkoli další kontejner,“ vysvětluje Karel Jelínek.

Kontejnery na rakovnické stanici parkují hned dva – týlový a pro nouzové přežití, který dříve mívala stanice Kladno. „V týlovém je uvnitř velký stůl pro osm lidí, sprchový kout, kuchyňská linka a centrála. Ten druhý pro nouzového přežití je bez stolu, má jen úzkou uličku, uvnitř jsou dvě WC, ale především obsahuje nafukovací stan velký 8 × 6 metrů. V případě velkého odřadu se postaví týlový kontejner, vedle nouzový a mezi ně stan, který může mít i zvláštní oddělení pro raněné nebo pro stravování,“ popisuje Karel Jelínek. Týlový kontejner byl majetkem společnosti Mero (mezinárodní ropovody), nedávno ho ale bezúplatně převedla do majetku hasičům. Je totiž už dvacet let starý a potřebuje velkou rekonstrukci za cca půl milionu korun, kterou si hasiči zajistí.

„Po repasi je také vyprošťovací automobil. Původně byl typ AV-14, ale za čtyři miliony se repasoval na AV-20. Při vyprošťování se používá místo jeřábu. Starý jeřáb půjde do Slaného jako záloha a kromě něj půjde pryč i plošina, která už je opravdu veterán. Místo ní dostaneme z Benešova automobilový žebřík s košem. Je prý výborný, sice už je patnáct let starý, ale za celou dobu neměl jedinou závadu,“ uzavírá velitel.

Markéta Hartlová

« Zpět