Vláda počítá s výstavbou hrází u Senomat a Šanova
Vznikne přehrada i na Berounce?
ROZTOKY. To, o čem se v okolí Berounky už nějaký čas potichu mluvilo, najednou dostává jasnější obrysy. Starostové obcí, které v povodí řeky leží, jsou na čtvrtek 25. února pozváni na krajský úřad, kde budou seznámeni s konceptem záměru výstavby retenční nádrže na Berounce. Ten na objednávku Povodí Vltavy zpracovala v loňském roce společnost Sweco Hydroprojekt.
„My jsme se již k návrhu vyjadřovali koncem loňského roku a naše stanovisko je jednoznačné – přehradu tady nechceme. S tím také ve čtvrtek do Prahy pojedu,“ potvrdila svoji účast na jednání starostka obce Roztoky Lenka Peterková. „My tam budeme také. Už zhruba před rokem jsme vydali zamítavé stanovisko, tak jsem zvědavý, s čím na nás přijdou,“ konstatoval vedoucí Správy CHKO Křivoklátsko Petr Hůla.
Koncept záměru výstavby retenční nádrže na Berounce je pojat jako protipovodňová ochrana dolní Berounky. Byla vytipována čtyři místa, kde by měla hráz stát – v Roztokách u fotbalového hřiště, nad Višňovou, pod restaurací U Rozvědčíka a u Čertovy skály. Jako optimální se hydrologům jeví lokalita v Roztokách. Pokud se retenční nádrž postaví, zasáhne zátopa do 27 katastrálních území, která spadají pod pětadvacet obcí. Maximální hloubka vody v nádrži by se měla pohybovat okolo 34 metrů. Je jasné, že při realizaci projektu by zaniklo celé jedinečné území v okolí řeky od Roztok až k Plzni. Kraj Oty Pavla nenávratně zmizí pod hladinou vody.
Je zajímavé, že vláda ČR počítá na území Rakovnicka s výstavbou úplně jiných přehrad, jak v pátek 19. února uvedl v televizním zpravodajství ministr zemědělství Marián Jurečka. Kvůli možnému katastrofálnímu suchu by v Česku mohly vzniknout čtyři nové přehrady řádově za miliardy korun. Ty by měly být postaveny ve Zlínském kraji (ve Vlachovicích na řece Vláře), na Královohradecku (u Pečína na řece Zdubnici) a na Rakovnicku u Senomat a u Šanova.
Minulý rok byl, co se týká vody, katastrofální. Obrovská vedra a málo deště způsobily velké potíže po celém Česku. Byl to nejteplejší rok za posledních 240 let. Podle vědců bude takových extrémně suchých let přibývat. „Proto vláda již vloni v červenci schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Česká republika je dnes velmi dobře připravena na povodně, ale není takřka vůbec připravena na sucho,“ konstatoval ministr životního prostředí Richard Brabec.
„My máme stavbu vodní nádrže v územním plánu už od roku 2008, i když v poněkud menším rozsahu, než s jakým počítá projekt. Nádrž by měla vzniknout na Kolešovickém potoce a voda zaplaví nivy, část orné půdy a lesa v katastru Senomat a Přílep. My jsme dali ke stavbě nádrže kladné stanovisko a stavět by se mělo začít v roce 2019,“ řekl starosta městyse Senomaty Tomáš Valer. „Usilujeme o zřízení vodní plochy u Šanova už od 60. let minulého století a nikdy na ni nebyly peníze. Projekt počítá s hrází u šanovské železniční zastávky a jezero by se mělo táhnout mezi železnicí a silnicí do Jesenice až k Pšovlkám,“ vysvětlil šanovský starosta Zdeněk Netrh.
Tomáš Bednařík