Hasičům vloni stoupl počet výjezdů o 259
Nejvíce požárů přinesl srpen
RAKOVNICKO. Profesionální a dobrovolní hasiči z Rakovnicka měli minulý rok mnohem více práce než v roce předchozím. Celkový počet výjezdů stoupl z předloňských 499 na loňských 758. Jen požárů bylo loni o dvaapadesát více než v roce 2014. Dobrovolné a profesionální jednotky v minulém roce hasily 149 požárů, při kterých sice byla škoda vyčíslena na necelých 18 milionů, ovšem majetek za 33 milionů korun se díky hasičům podařilo uchránit.
„Na množství požárů se nejvíce podepsalo parné léto, i když je pravda (což se vzhledem k loňskému srpnu může zdát zvláštní), že nám ubylo lesních požárů. Kdybychom si odmysleli suchý srpen, kdy navíc většinou začalo hořet na polích, tak je lesních požárů minimum. Nejvíc je to znát v jarních měsících. Dříve bývalo kolem dvou stovek požárů ročně, do roku 2004 to byl celkem běžný roční průměr. Pak počet klesl na nějakých 150 a předloni dokonce na necelých sto,“ říká Karel Jelínek, velitel HZS Rakovník.
Nebýt několika tropických týdnů, pohyboval by se počet požárů kolem stovky i v minulém roce. „Srpen byl opravdu žhavý. V krátké době za sebou byly velké požáry u Olešné, Slabec, Rousínova a Lišan,“ připomíná loňské léto, které bylo zatěžkávací zkouškou akceschopnosti jednotek. Hasiči v ní uspěli na výbornou. „Oheň u Olešné se podařilo včas podchytit, i když to byl požár velkého rozsahu a hašení komplikoval vítr. Z počátku se u něj točilo kolem šedesáti cisteren a druhý den hodně pomohlo nasazení velkoobjemového čerpadla,“ vzpomíná velitel.
Loni jen minimálně hořelo na Křivoklátsku, Jesenicku nebo Čistecku. Největší požáry rodinných domů byly v Rousínově, kde shořelo celé podkroví, a v Městečku. Oba domy stále zůstávají bez střechy. Podle Karla Jelínka přibývá hořících aut. Ať už kvůli technické závadě, nebo při dopravních nehodách. „Dříve také nehořelo tolik autobusů. Například v úseku na karlovarce, kde je betonový taras na letiště, byly loni tři požáry autobusů, a to během jediného měsíce a na sto metrech od sebe. Sám jsem tam byl na dvou, proto si je pamatuji,“ popisuje Karel Jelínek. Co podle něj rovněž stouplo, jsou střety s vlakem na přejezdech.
„Jen u Senomat byly tři nebo čtyři. Při jednom jsme i pomáhali chytit řidiče kamionu. Vjel na senomatský přejezd a vlak ho škrtl za zadní světla. Zastavil až tady u kovošrotu, aby se na škodu na návěsu podíval, a pak pokračoval dál. Naháněli jsme ho na kamerách a nakonec ho chytili až v Ostravě, kdy měl v sobě ještě 2,5 promile alkoholu,“ říká velitel HZS Rakovník.
Loni hasiči zasahovali u 153 nehod. U 108 z nich byli rakovničtí profesionálové, o zbytek se postaraly dobrovolné jednotky. „Jednotky SDH Jesenice a Roztoky mohou jezdit na úklid silnice po dopravní nehodě samy, mají na to vybavení,“ upřesňuje Karel Jelínek. Kromě toho měli hasiči z Rakovnicka v minulém roce 38 výjezdů na únik nebezpečných látek, 388 kvůli technické pomoci a také třicet planých poplachů. „Z vodních kalamit byla největší blesková povodeň při přívalovém dešti, která nejvíc postihla Rakovník. Laguna, která se vytvořila pod viaduktem v Plzeňské ulici, nebyla tak hluboká ani během povodní v roce 2002. V nejhlubším místě bylo přes půl metru vody,“ uzavírá velitel.
Markéta Hartlová