Nájemníci se nemusejí obávat, že je město vystěhuje
Na prodej bude 28 bytů
JESENICE. Některé obce mají ve svém majetku jen do desítky obecních bytů a i přesto si starostové stěžují, že jsou s nimi jen starosti. Jesenice vlastní 102 bytů ve dvaceti různě starých domech, což je na město její velikosti nevídaný počet (nemluvě o tom, že dalších 31 je v domech s pečovatelskou službou). Není tedy divu, že se zastupitelstvo před několika lety rozhodlo bytový fond posupně zmenšovat. Brzy nabídne nájemníkům ke koupi dalších osmadvacet bytů. Jejich ceny už by měly být známy při dubnovém jednání zastupitelstva.
Prvním krokem bylo provedení změny zápisu na katastru nemovitostí tak, aby byl každý byt evidován zvlášť jako samostatná jednotka. Nyní se začnou zpracovávat posudky a z nich vyplynou odhadní ceny.
„Byty chceme prodávat v pěti domech v ulici 5. května. Jsou ze 60. a 70. let. Čtyři jsou zděné se sedlovou střechou a čtyřmi byty, ten poslední je podstatně větší a třípatrový. Nachází se v něm dvanáct bytů. Žádný průzkum, jaký zájem o ně mezi současnými nájemníky bude, jsme si nedělali. Pro obyvatele je rozhodující cena. Až ji budou znát, budou padat konkrétní rozhodnutí. Samozřejmě je do koupě nebudeme nijak tlačit nebo vyhrožovat vystěhováním. Toho se nikdo nemusí bát. Kdo si nebude chtít byt koupit, bude dál pokračovat v nájemní smlouvě. Stejně se postupovalo i v případě vojenské bytovky, kde je dvanáct bytů a prodalo se jich jen devět. O zbylé tři zájem nebyl, proto je i nadále pronajímáme,“ vysvětluje starosta Jesenice Jan Polák.
Město bude postupovat stejně jako v předchozím případě a prodávat za 60 procent vyhláškové ceny, která je nižší než běžná odhadní. Pokud by byla cena bytů podobná jako v případě vojenské bytovky, pohybovaly by se částky kolem 300 nebo 400 tisíc korun. „Tyto byty jsou menší a ve starším domě, ale na druhou stranu jsou teď nemovitosti nově napojeny na centrální zdroj vytápění, což jejich hodnotu zvyšuje. Zatím je zbytečné o cenách spekulovat, až budeme mít v ruce posudky, budeme už moci být konkrétní. Centrální zdroj vytápění se částečně financoval z dotace. S tím ale při prodeji problém nebude, protože všechny rozvody, které se v domech dělaly, se financovaly z našich peněz. Jediné, na co si musíme dát pozor, jsou výměníkové stanice. Ty musí být ošetřeny věcným břemenem nebo podobným opatřením, aby bylo jasné, že je to majetek města,“ vysvětluje starosta.
Jakmile bude zastupitelstvo znát prodejní ceny bytů a prodej odsouhlasí, začnou probíhat jednání s nájemníky. Ti pak budou mít zhruba půl roku na to, aby si sjednali hypotéku. Pokud jim žádná z bank nepůjčí nebo budou i nadále chtít zůstat jen v nájmu, sepíše s nimi město novou nájemní smlouvu.
„V souvislosti s tím, že se v poslední době začalo mluvit o změně legislativy a povinnosti obcí mít k dispozici sociální bydlení, jsme také zpracovali koncepci bytového fondu. V něm jsou stanoveny bytové kategorie a plán, jak dál postupovat v opravách, protože i když se do bytového fondu v posledních letech hodně investovalo, je stále spousta domů, u nichž jsou nezbytné rozsáhlejší opravy. Například tzv. Amálka, což je dům vedle restaurace Na Cháti, není po technické stránce v nejlepší kondici. Je tam potřeba oprava kanalizace, vody, elektřiny a musí se vyřešit problémy s vlhkostí a topením. Právě v něm bychom v případě, že by ke změně legislativy skutečně došlo, zřídili sociální byty. Koncepce myslí i na tzv. startovací byty, které jsou například pro samoživitelky nebo mladé rodiny, ale i na holobyty pro lidi v nouzi, kteří potřebují někde složit hlavu. Naše vize je postupně všechny domy města zateplit a opravit, ovšem při jejich množství a výši nákladů to nejde tak rychle. Náklady na kompletní rekonstrukci bytu většinou bývají kolem 400 tisíc korun,“ uzavírá starosta.
Markéta Hartlová