Jako první odjely z Křivoklátu sochy Filipiny Welserové a Ferdinanda II. Tyrolského. Na snímku kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír (vlevo) spolu se svým kolegou připravují skulptury k transportu.
Výstava Vstupte s námi do obrazu v současné podobě končí
Z Křivoklátu zmizí řezbářská díla
KŘIVOKLÁT. V pátek 22. ledna došlo na hradě Křivoklátě k zásadní schůzce zástupců řezbářů, kteří se zúčastňují sympózia Křivořezání, s ředitelem Územní památkové správy Praha Dušanem Michelfeitem a kastelánem Petrem Slabým. Tato schůzka měla zklidnit situaci, která v posledních měsících mezi řezbáři a správou hradu vznikla.
Důvodem bylo částečné zničení Ježíškovy hradní poštovny v říjnu loňského roku, která byla na příkaz kastelána necitlivě přemístěna z depozitáře do skladiště v bývalých sklepích pivovaru. Tříčlenný výbor řezbářů, který byl zvolen na srpnovém konkláve, deklaroval, že pokud bude ve funkci kastelána potvrzen Petr Slabý, s účastí na Křivořezání končí a svá díla, která nejsou vázána darovacími smlouvami, si odvezou. „Odpovědnost za vzniklou situaci nese kastelán Slabý. Naše díla nikdo nebude házet mezi podělané toaletní mísy,“ řekl řezbář Jan Baxa. A protože ředitel ÚPS Praha Michelfeit Petra Slabého ve funkci potvrdil, členové organizačního výboru Baxa a Balcar svoje slova dodrželi. „Já jsem se rozhodl nepokračovat, protože nemám důvěru k současnému vedení hradu a nemůžu řezat ze srdce pro lidi, kterým nevěřím,“ konstatoval Pavel Balcar, který si z hradu odvezl mimo jiné i obdivovanou repliku Staroměstského orloje. Svůj slib ale nesplnil předák řezbářů Radko Samek. Na rozdíl od kolegů nerezignoval a bude se podílet spolu s kastelánem Petrem Slabým na organizaci Křivořezání i nadále. „Bez ohledu na své pocity jsem vázán důvěrou, kterou jste mi vyjádřili při konkláve a je tedy mojí povinností hájit zájmy řezbářů, kteří se Křivořezání účastní,“ napsal po páteční schůzce Radko Samek ostatním řezbářům.
K budoucnosti sympózia se vyjádřil i ředitel ÚPS Dušan Michelfeit: „Dohodli jsme se, že budeme spolupracovat na 21. ročníku Křivořezání společně v nějaké pozměněné sestavě.“ Výstava řezeb z minulých ročníků nazvaná Vstupte s námi do obrazu ve stávající podobě již na Křivoklátě nebude. Představou kastelána i NPÚ je silná redukce vystavených dřevořezeb a profesionální instalace pouze vybraných děl. Proto ředitel Michelfeit nabídl řezbářům, aby si odvezli své práce, pokud o to budou mít zájem. K tomu by mělo dojít do konce letošního března. Podle předáka Samka by se mělo jednat zhruba o třetinu až polovinu řezeb.
Dlužno podotknout, že díla, která si v pátek 22. ledna odvezli Pavel Balcar s Janem Baxou, nebyla první. Již v prosinci putovaly z Křivoklátu sochy Filipiny Welserové a Ferdinanda II. Tyrolského zpracované v životní velikosti. „Hrad je měl od nás jen zapůjčené. My jsme je věnovali bývalé manažerce hradu Hance Jurčkové za to, co všechno pro nás řezbáře udělala,“ vysvětlil Pavel Balcar. Jejich majitelka je zapůjčila na hrad Svojanov, který není ve správě Národního památkového ústavu.
Tomáš Bednařík