Foto

Nezbedný bakalář, to jsou nejen krásné šaty, ale především skvěle sladěný pohyb.

 

V omezeném čase, ale se slušnou návštěvností diváckou i soutěžní

Nezbedný bakalář opět bez rakovnických

RAKOVNÍK. V sobotu 16. ledna se uskutečnil již 36. ročník postupové taneční soutěže Nezbedný bakalář. I letos se bohužel tato soutěž obešla bez rakovnické účasti. Nicméně jinak byl parket sálu rakovnického KC i přilehlá místa k sezení plná od pravého poledne až do večera. O body v této postupové soutěži se ucházeli mladší i starší junioři a dospělí tříd D, C a B.

Nezbedný bakalář je jedna z vůbec nejstarších soutěží ve středních Čechách. Je pořádána jako memoriál doktora Václava Černého, tanečního mistra, porotce soutěží a také vedoucího tanečního klubu Nezbedný bakalář. Pokud snad nevíte, co znamená postupová soutěž, přiblíží vám to předseda Středočeské divize českého svazu tanečního sportu Pavel Kojetín: „Páry si tím, že se probojují do finále soutěží (a podle předem daného postupového klíče), mají možnost vytančit vyšší třídu. Postup je možný až poté, co se pětkrát dostanou do finále a vytančí si 200 bodů. Body získávají za poražené taneční páry i za postupy do dalších kol. Navíc páry na prvním, druhém a třetím místě mají bonifikaci 15, 10 a 5 bodů. Zmíněných pět finálových účastí je nutných proto, aby nenastala absurdní situace, že by si někdo vytančil lepší třídu tím, že by byl 200 x předposlední. Účastí ve finále prokazují páry svou kvalitu.“

Smutné je bohužel to, že i letos nebyl na Nezbedném bakaláři zastoupen jediný místní tanečník. „Jeden pár byl přihlášený, ale kvůli nemoci se nedostavil,“ přibližuje Pavel Kojetín a pochvaluje si celkově velmi slušnou účast: „Většina soutěžních kol je minimálně dvoukolová, je tedy zřejmé, že v jednotlivých kategoriích tu je minimálně dvanáct tanečních párů. Což je velmi slušná účast. Musíme si uvědomit, že jsme letos museli omezit počet soutěžních kategorií, protože sál byl vzhledem k akci předchozího večera k dispozici až odpoledne. Faktem také je, že jde tradičně o první soutěž v kalendářním roce ve Středočeském kraji, takže se mohlo stát, že si některé páry ještě nestihly vyřídit soutěží registrace. Dále se minimálně dvacet tanečních párů omluvilo kvůli nemoci.“

Vzhledem k tomu, že Pavel Kojetín byl i u začátků Nezbedného bakaláře, naskýtá se otázka, jak se tanec i sama soutěž za více než pětatřicet let vyvíjí: „Kdysi to bývala pouze soutěž třídy D a C s tím, že v sobotu soutěžily páry třídy D a v neděli céčkaři. Důvodem bylo to, že dříve se vše počítalo ručně. Dnes mají sčitatelé čtečky a z čárového kódu vyčtou o páru vše – jakou má třídu, z jakého je klubu, kolik má vytančených bodů, kolik finále. Takže z hlediska technického zabezpečení je tu určitě obrovský pokrok ve smyslu urychlení. Navíc v Rakovníku je velmi schopný tým – jeden z nejlepších v republice. Je nám svěřováno i mistrovství republiky a vloni jsme se podíleli dokonce na MS, které bylo v Praze. Zvládáme toho za jedno odpoledne tolik i díky tomu, že rakovnická soutěž je velmi pečlivě připravena. Co se týká tanečních výkonů, je fakt, že tancování jde neustále kupředu. Stoupá i výkonnost tanečníků, dříve se začínalo zhruba v patnácti, dnes začínají soutěžit dětské páry už v osmi letech. Takže v době, kdy dříve páry začínaly, dnes mnohé končí, protože už mají odtančeno 8 – 10 let a dále už soutěžit nechtějí. V tomto je obrovský pokrok a změna,“ uzavírá předseda Středočeské divize českého svazu tanečního sportu Pavel Kojetín, který byl letos na Nezbedném bakaláři i ve funkci porotce. Jinak má na starosti soutěžní tancování v ČR.

Lenka Pelcová

« Zpět