Rakozahrada sbližuje lidi

RAKOVNÍK. Bavilo by vás zahradničit? Že nemáte zkušenosti ani prostor, kde byste se takovému koníčku věnovali? Teď máte jedinečnou šanci. Loni vznikl v Rakovníku projekt Rakozahrada. Kromě pěstování zde půjde i o komunikaci mezi lidmi.

Za projektem Rakozahrady najdete jméno Antonína Merhauta. Bydlí v Roztokách a v profesním životě se zabývá výrobou pohřebních biouren. Současně je členem komise životního prostředí města, rakovnického hnutí ANO a nyní i předsedou občanského spolku Rakozahrada.

„Myšlenka založit komunitní zahradu vznikla na základě debat o tom, co by mohlo v Rakovníku vzniknout zajímavého, co by město zviditelnilo a současně nastartovalo soužití lidi. Inspirovali jsme se komunitními zahradami, které úspěšně fungují v Praze a v Liberci,“ vysvětluje předseda spolku.

Komunitní zahradu si představte jako místo, kde na vyvýšeném záhonu o velikosti jeden metr čtverečný můžete pěstovat, co chcete. Vtip je v tom, že svoje výpěstky můžete porovnávat se svými sousedy-zahrádkáři, kteří mají stejné podmínky jako vy. Je celkem logické, že si vzájemně radíte jak dál, ale i třeba jak výpěstky zužitkovat.

„Nejde jen o to, ušpinit si tu ruce od hlíny. Nad záhony se lidé začnou bavit o tom, co je těší nebo naopak trápí. Můžou se domluvit na věcech, které společně zrealizují. Očekávám, že si k nám najdou cestu maminky s dětmi, ale i lidé všech věkových kategorií, kteří hledají tento způsob relaxace,“ usuzuje Antonín Merhaut.

Při hledání vhodného místa se podařilo naplnit i další princip komunitních zahrad – najít v Rakovníku nevyužité místo. Tím se stal areál bývalé mateřské školy na sídlišti Gen. Kholla. „Místostarosta Samaš nám pozemek pomohl vytipovat a byl zveřejněn záměr k jeho pronájmu. Jakmile návrh prošel, uzavřeli jsme smlouvu a od podzimu začneme budovat komunitní zahradu.“

Podle předsedy sdružení bude mít Rako­zahrada několik sekcí. Vedle vyvýšených záhonků pro zahradničení zde bude místo i pro konání vorkšopů a seminářů. Kromě ukázek zahradničení v městských podmínkách (na balkónech) se tu budete moci seznámit formami drobného hospodaření nebo včelaření.

„Rakozahrada je náš první projekt. Tak jako jsme národem zahradníků, tak jsme i národem kutilů. Jestliže bude fungovat komunitní zahrada sdílená lidmi, tak si dovedu představit, že by v Rakovníku mohly fungovat i prostory komunitní dílny. Budete si zde moci vyrobit třeba poličku na zeď, když nedisponujete potřebným nářadím,“ naznačuje další vizi Antonín Merhaut.

Rakozahrada by se naostro měla rozjet s nadcházející sezónou na přelomu letošního března a dubna. Zájemci se o ní mohou dozvědět i na facebooku nebo semináři připravovaném v únoru v kulturním centru.

Sláva Vaic

« Zpět