Nikola Paďourová při přebírání zásilek na nové poště v prodejně Jednoty.
V Jednotě si nakoupíte potraviny i vyzvednete balík
Do Hořoviček se vrátila pošta
HOŘOVIČKY. „Tato pošta bude dočasně uzavřena – od 1. 3. 2013 do odvolání“, psalo se před třemi lety v oznámení vyvěšeném na dveřích pošty v Hořovičkách. Ačkoli se proti rozhodnutí bouřili občané i zastupitelstvo, zůstaly dveře pošty od 1. března skutečně zavřené. Informaci, že je to jen dočasné opatření, věřil málokdo. Česká pošta nakonec všechny mile překvapila. Našla pro pobočku náhradní řešení. Od Nového roku ji najdete v prodejně Jednoty.
Poštovní přepážka mezi potravinami je možná zvláštní řešení, ale není to žádná novinka. Podobné pošty už v republice fungují. Občanům je ostatně jedno kde, hlavně když služba funguje. „Celá historie kolem rušení pobočky začala už v roce 2005, kdy s tím hrozili poprvé, ale obec nesouhlasila. Uzavření se dařilo oddalovat, ale jen do roku 2013. V budově pošty je problém s plísní na zdech a je tam jen suché WC, takže jako hlavní důvod byly uváděny nevyhovující hygienické podmínky. Od té doby jsme měli každý rok jednání s někým z vedení České pošty a hledali jsme způsoby, jak pobočku znovu otevřít,“ říká starosta Hořoviček Ivan Fides.
Obec poště nabízela prostory v budově obecního úřadu, ale vzhledem k tomu, že se nachází stranou centra, zřejmě by kvůli špatné poloze pobočka přicházela o část klientely. Často se v ní totiž zastavují řidiči, kteří cestují po karlovarce. Dalším řešením, o které Česká pošta usilovala, bylo tzv. výdejní místo, kam by si lidé chodili vyzvedávat doručené dopisy a balíky. Nepodařilo se jí však pro tuto alternativu najít vhodného partnera. Odmítla ji i obec.
„Neměli bychom na to ani personální kapacitu, ani vhodné místo. A také jsme nechtěli připustit, aby byl v našich zabezpečených prostorách cizí pracovník. Přeci jen tu máme uloženy různé dokumenty, na kterých jsou například rodná čísla obyvatel. Ovšem to hlavní, co se nám na výdejním místě nelíbilo, byl rozsah služeb. Pošta jako taková by nefungovala, jen by si tu lidé vyzvedávali zásilky. Proto jsme tento systém odmítali i v Jednotě. Připadalo nám, že by bylo těžké dodržovat listovní tajemství. Nedovedli jsme si představit, že by si lidé vyzvedávali citlivou korespondenci, například doporučené dopisy od soudu nebo exekutora, někde mezi rohlíky nebo salámy,“ popisuje starosta.
Až když se Hořovičky v poštovní hierarchii opět vrátily pod pobočku v Plzni, přišel návrh, který se obci zamlouval – zřídit plnohodnotnou poštu v prodejně Jednoty. Tedy poštu, která bude mít svoji přepážku a otevírací hodiny. „Probíral jsem to nejprve s předsedou představenstva Jednoty v Rakovníku a ten mi řekl, že už podobný systém provozují na jednom nebo dvou místech a že by o to zájem měli. Zastupitelstvo tento systém schválilo. Celková příprava trvala asi půl roku,“ říká Ivan Fides.
Otevření pošty předcházela rekonstrukce Jednoty, kterou si spotřební družstvo financovalo samo. Zmodernizovaná prodejna byla otevřena už v polovině prosince, 4. ledna ji následovala i pošta. Její přepážka se nachází hned za vstupními dveřmi a neobsluhují ji zaměstnanci České pošty, ale dvě ze tří prodavaček Jednoty. „Byly jsme kvůli tomu v Praze na školení a také v Rakovníku na exkurzi, abychom viděly, jak to na poště chodí. Na pobočce jsou všechny základní služby. Lidé sem můžou chodit platit složenky, posílat dopisy, vybírat peníze, vyzvedávat balíky a dopisy. Pošta má otevírací dobu tři hodiny denně. V prodejně jsme sice více hodin, ale u pošty se stanovené časy dodržují. Od chvíle, co se rozkřiklo, že už tu pošta zase funguje, je zájem stále větší. Lidé se ptají i na terminál, rádi by tu sázeli Sportku, ale zatím to nejde,“ říká Barbora Paďourová, jedna ze dvou „pošťaček“.
Markéta Hartlová