Rekonstrukce vraždy.
Stefan Zdravkov chce upravit pomník zavražděného bulharského vojáka
Překvapivá návštěva z Mezdry
RAKOVNÍK. Na sklonku roku přišla do redakce našeho týdeníku neobvyklá návštěva. Starší muž, který hovořil pouze rusky a bulharsky, se představil jako Stefan Zdravkov. Řekl, že pochází z bulharského města Mezdra, kde pracuje pro nadaci starající se o sirotky. Do Rakovníka přijel proto, aby zde získal souhlas k pietní úpravě pomníku a místa, kde byl ve večerních hodinách 9. září 1968 zastřelen jednadvacetiletý mladší seržant bulharské lidové armády Nikola Cekov Nikolov. „Snažím se narovnat česko-bulharské vztahy, které byly pokřivené po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, které se bohužel bulharská armáda také zúčastnila. A Nikolov patřil k jejím příslušníkům,“ vysvětlil Stefan Zdravkov.
Mladší seržant Nikolov byl zastřelen 34letým Jiřím Balouškem z Kladenska za přispění dvou kamarádů poté, co si nedaleko Hostivic stopl jejich nákladní automobil V3S a požádal je o svezení do Karlových Varů. Zjevně opilý Bulhar jim řekl, že má tajné poslání a musí se dostat na západní hranici Československa. Ve skutečnosti se jednalo o zběha. Údajně se chtěl dostat do SRN do amerického zajetí. Poté, co v autě usnul ho třikrát udeřili kladivem do hlavy a vyhodili do silničního příkopu. Když začal vytahovat z pouzdra pistoli, zastřelil ho Baloušek třemi ranami z nelegálně držené pistole. Za tři týdny se kriminalistům podařilo vrahy zadržet a byli odsouzeni k nepodmíněným trestům. Nejvíc dostal Baloušek – 10 let. Druzí dva obdrželi 5 a 2 roky.
Na místě zločinu byl 9. 10. 1973 odhalen památník, jehož autorem byl pražský sochař Viktor Dobrovolný. Monument stál 220 tisíc korun (průměrný měsíční plat řadového občana ČSSR činil v té době 1400 korun) a pietní akt byl okázalou oslavou československo-bulharského přátelství. Nikolov se stal v komunistickém Bulharsku národním hrdinou. Jeho případ byl tamním tiskem vykreslen tak, že vrazi odtáhli mladšího seržanta ze strážního stanoviště, a poté, co po něm chtěli, aby jim vyzradil nějaké vojenské tajemství, ho brutálně zavraždili.
Po sametové revoluci byl pomník u Nového Domu zdevastován. Kdosi ho postříkal rudou barvou a osekal písmena nápisu. Mech a lišejník pomalu dokonávají dílo zkázy. Lidé jezdí nevšímavě okolo a většina z nich neví, proč kámen na okraji lesa je. Netuší, že připomíná pravděpodobně jediného okupačního vojáka, který v roce 1968 zahynul rukou Čechoslováků.
V rámci usmíření chce nyní Stefan Zdravkov místo pietně upravit, vysázet okolo něj květiny, pomník vyčistit a událost stručně a objektivně připomenout.
Tomáš Bednařík