Stanovisko komise k nové studii EIA ještě není známo
Dostavba D6 je v ohrožení
RAKOVNICKO. Když už to konečně vypadalo, že dlouholeté sliby o zahájení dostavby nové karlovarky letos skutečně přestanou být planými, objevil se zádrhel, který by mohl vše o další dva nebo tři roky zdržet. Evropská unie totiž požaduje zpracování nové studie EIA, tedy vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Pokud bude na svém požadavku trvat, zhatí tím zahájení výstavby obchvatu Řevničova, který Ředitelství silnic a dálnic plánovalo na tento rok.
„EIA už pochopitelně v minulosti zpracována byla. Když se v roce 2009 vydávalo územní rozhodnutí, už existovala. Podle informací, které jsme dostali při posledním jednání u hejtmana Karlovarského kraje, se ale evropské komisi nelíbí, že se občané ČR nemohou dostatečně demokraticky vyjádřit k těmto liniovým stavbám, proto tam, kde dosud není vydané stavební povolení, nařídili zopakovat proces EIA,“ vysvětluje starosta Řevničova Jiří Petráček.
Ačkoli by se mohlo zdát, že se před lety nemohla veřejnost ke stavbě vyjádřit, není tomu tak. V procesu EIA může vznést připomínky a námitky ke stavbě kdokoli z veřejnosti, většinou za tímto účelem vznikají občanská sdružení nebo spolky, které jsou plnohodnotným účastníkem řízení. „Nemyslíme si, že by se v tomto ohledu v minulosti něco zanedbalo. Pokud ale mají být na dostavbu D6 použity peníze z Evropské unie, nedá se dělat nic jiného, než splnit podmínky, které nařizuje. Jestliže bude EU na svém požadavku trvat, není šance podat žádost o stavební povolení dříve, než bude nová EIA zpracována,“ popisuje situaci Jiří Petráček.
Na loňském posledním jednání se zúčastněné strany dohodly alespoň na tom, že se pokusí evropské komisi, která má problematiku na starosti, situaci kolem dostavby čtyřproudé karlovarky vysvětlit, přiblížit jí svůj postoj a požádat ji, aby uznalo původní proces EIA. „Dopis sestavil Karlovarský kraj společně s Ministerstvem dopravy, byl přeložen do angličtiny a v prosinci odeslán do Bruselu. Odpověď zatím nepřišla. Náměstek pro dopravu Karlovarského kraje nás zatím neinformoval, že by byla na náš dopis nějaká odezva. Podepsali jsme se pod něj všichni starostové obcí na trase nové dálnice a hejtmani tří krajů a přiložila se k tomu i petice za dostavbu D6. Snad jsme tím dali dost jasně najevo, že se veřejnost vyjádřit mohla a že problém je spíše v tom, že stavba stále není hotová a že to netrápí jen občany obcí na trase, ale i řidiče cestující z Prahy do Karlových Varů. Navíc je dostavba D6 i prioritou současné vlády. Pevně doufáme, že to evropská komise pochopí a dá vyjádření ve smyslu, že je stará EIA dostačující k tomu, aby bylo možné požádat o stavební povolení,“ říká starosta.
Pokud komise žádosti nevyhoví, dá se počítat s dvou nebo tříletým zpožděním. A tomu by se investor chtěl vyhnout nejen z důvodu pozdržení svých plánů, ale také v souvislosti s termíny dotačního období. „Jestliže se mají na dostavbu využít dotace z Evropské unie, tak hrozí, že pokud se nezačne stavět včas a podle harmonogramu, nestihnou se prostředky v dotačním období vyčerpat a bude tu další několikamiliardový balík, který bude muset Česká republika vracet. Navíc karlovarka není jedinou liniovou stavbou, jež je teprve před vydáním stavebního povolení, takže by se podmínka s vypracováním nového procesu EIA týkala i dalších silnic a dálnic a i v jejich případě by došlo ke zdržení zahájení stavby,“ vysvětluje Jiří Petráček. Další jednání zástupců obcí, krajů a ŘSD ohledně D6 bude pravděpodobně svoláno až poté, co bude známo stanovisko evropské komise.
Markéta Hartlová