Díky nové fasádě všetatská sokolovna obrovsky prokoukla.
Najít využití pro bývalý internát nebude jednoduché
Postupná oprava je schůdnější
VŠETATY. Pokud znáte sokolovnu ve Všetatech jen z její čelní strany natočené k hlavní silnici, těžko uvěříte, kolik prostoru v ní je. Hospoda, velký sál, přísálí, kinosál, sál na ping pong a k tomu spousta pokojů, umyvárna, společenská místnost a bývalý byt. Sokolovna už totiž zdaleka nevypadá tak, jako v roce 1927, kdy ji sokolové postavili. Je na ni nalepena velká přístavba, která bývala internátem TOSu. Právě kvůli ní najdete v sokolovně tolik nevyužitých místností.
Před pár lety obec připravovala velký projekt na celkovou rekonstrukci. Nakonec se ale ukázal natolik finančně náročný, že od něj Všetaty ustoupily a rozhodly se řešit rekonstrukci skromněji. „Chtěli jsme žádat o dotaci z evropských fondů, ale dotační podmínky byly dost tvrdé, museli bychom v sokolovně zřídit stálé pracovní místo a udržet ho minimálně po dobu pěti nebo šesti let. To pro nás bylo nereálné. A další věcí byly náklady, které se odhadovaly kolem dvaceti milionů korun. Proto jsme se nakonec usnesli, že budeme sokolovnu opravovat postupně podle finančních možností a s pomocí menších dotací,“ říká starosta František Závora.
První, na co se obec před dvěma lety zaměřila, byla hospoda. Její kompletní rekonstrukce včetně inženýrských sítí, kuchyně a WC ale byla teprve začátek. Nejvíc se sokolovna proměnila vloni, kdy obec získala z Operačního programu životní prostředí dotaci ve výši necelých dvou milionů korun na zateplení. „S žádostí jsme uspěli až v druhém kole. Díky dotaci se vyměnila okna a dveře na celé budově, zateplily se stropy a fasáda. Do výběrového řízení se přihlásily tři firmy. Zakázku vysoutěžila firma Král z Kralovic, její nabídka byla nejnižší, a sice 3,2 miliony včetně DPH. Samotnou obec stály práce na sokolovně kolem 1,5 milionu korun,“ říká starosta.
Na budově se nakonec udělalo mnohem více, než co bylo součástí dotace. Logicky se totiž musely vyřešit i střechy a odvodnění, na což nebylo možné čerpat dotaci. „Střecha musí na zateplení navazovat, aby do fasády nezatékalo. Novou střechu jsme měli jen nad hospodou, museli jsme tedy řešit zbytek – sedlovou střechu nad sálem a rovnou střechu nad přístavbou. Kromě toho se čistě z obecních prostředků dělalo i odvodnění ze zadní strany budovy. Na sále nás totiž trápí vlhkost, která vzlíná do zdí a kvůli které jsou na stěnách vlhké mapy. Voda ze sálu určitě nezmizí hned, ale časem to určitě bude znát. Drenáže jsou svedeny do povrchové kanalizace, do které jdou i svody ze střech, což v minulosti nebylo a dešťová voda kvůli tomu tekla pod barák,“ popisuje František Závora.
Obec navíc loni mírně pokročila i v rekonstrukci interiéru. Volba tentokráte padla na místnost, kterou využívá oddíl stolního tenisu. „Jde se do ní sice přes takový bojový terén, ale samotná pinpongárna už je v ažuru. Je tu nová elektřina, místnost je vymalovaná, parkety vybroušené a napuštěné olejem, stěny oblepené jekorem, aby je míčky nerozbíjely. Topí se tu samostatně. Pingpongárna má vlastní kotel a ústřední vytápění, obhospodařují si ho sami sportovci. Podobně chceme v opravách pokračovat i v dalších prostorách. Zasloužilo by si to i kino, ale pro něj zatím nemáme využití. Stejně tak stále nevíme, co dělat s internátem. Nápady, k čemu by se dalo využít tolik pokojů, by samozřejmě byly, ale všechny jsou příliš nákladné a v situaci, kdy splácíme úvěr na kanalizaci, tudíž nereálné. Navíc je ani nemůžeme pronajmout k podnikání, protože bychom porušili podmínky dotace,“ říká starosta.
V letošním roce by mělo dojít na rekonstrukci WC v přízemí přístavby. Sociálky se musely přestat využívat kvůli špatné jímce. Nyní jsou napojeny na obecní kanalizaci, proto je obec po rekonstrukci znovu zprovozní. Budou sloužit zejména při akcích na hřišti.
Markéta Hartlová