Podzemní chodba pod Hradní ulicí.
Nejstarší keramický střep archeologové datovali do 15. století
V Hradní objevili podzemní chodbu
JESENICE. Podzemní chodby v Jesenici jsou něco, o čem se sice ví a stále existují pamětníci, kteří vzpomínají, jak jimi coby malé děti prolézali, ale i přesto jsou obestřeny tajemnem. Byly to jen obyčejné sklepy domů, nebo rozsáhlá síť chodeb, která měla zvláštní význam? A kde všude se ještě dochovaly? Všechno jsou to nezodpovězené otázky. Najít odpovědi nepomohl ani nedávný nečekaný nález. Během rekonstrukce Hradní ulice se stavebníci při pokládání kanalizace prokopali do jedné ze zapomenutých chodeb. Vedla napříč silnicí a pokračovala pod soukromým pozemkem k místu, které už bylo zasypané.
„Chodba se našla v místech, odkud je při pohledu dolů k náměstí vidět na čp. 100, tedy na Modrý kříž. Vedla i tím směrem, ale jen pár metrů, než byla zavalená. Bylo to nečekané překvapení. Přivolali jsme archeology, kteří přijeli, vše zdokumentovali a zaměřili GPS. Měli s sebou i psa a detektor kovů, ale nic zásadního nenašli,“ popisuje starosta Jan Polák. Objevení sklepů samozřejmě nenechalo chladným ani zdejší muzeum a Muzejní spolek. Díky nim se nakonec podařilo objevit i keramické střepy.
„Sice jsme se báli, jestli se strop nemůže propadnout, ale dodali jsme si odvahu a sklepy také prozkoumali. Podlaha byla zaplavená vodou a blátem, ale snažili jsme se toho najít co nejvíc. Trochu jsme se v blátě porochnili a našli keramické střepy z 19. století. Když se později ukázalo, že se bude sklep zalívat, vlezli jsme tam ještě jednou. A vyplatilo se to. Asi dvě hodiny jsme cedili bláto a našli zbytky dřeva a další střepy. Nejstarší z nich byly z 15. století. Takový nález nás samozřejmě hodně potěšil,“ říká Nikola Štefánková z Vlastivědného muzea Jesenice.
Chodba byla do tvaru písmene L a byly to dvě sklepní místnosti, které měly na výšku kolem dvou metrů, takže se v nich dalo pohodlně stát. První místnost byla dlouhá zhruba osm metrů. Druhá šest, ale končila závalem, proto není jasné, jak daleko pokračovala. „V těchto místech se říkávalo Na Panských sklepech. Jeden velký sklep, nad kterým není žádná budova, tam ještě existuje a je dobře dochovaný. Jestli může mít spojitost s chodbou, kterou jsme objevili, a jestli na ni navazuje, je ale otázkou. Tento sklep má klenbu z žulových kamenů, kdežto chodba byla vykutaná v pískovci. A také bylo zvláštní, že to byly úplně čisté chodby. Nebyly tam žádné zbytky například polic nebo něčeho podobného, aby se dalo říct, že se tu něco uskladňovalo. V minulosti prý stával někde u čp. 100 pivovar, takže sklepy mohou mít spojitost i s ním, ale dnes už o tom můžeme jen spekulovat,“ přibližuje starosta.
Město nakonec nechalo chodby zalít speciální emulzí s popílkem a cementem, která je celé vyplnila. Bálo se totiž jejich propadu. „Kdyby nebyly pod silnicí, nebo kdyby nebyly zavalené a odhalila se tím síť chodeb, které někam vedou, tak bychom asi hledali řešení, jak je zachovat a sanovat. Ale v tomto případě se ukazovalo jejich zalití jako jediné řešení. Ale rozhodně jsme to nedělali s nějakou velkou radostí,“ říká Jan Polák.
Pozitivní je, že jsou sklepy alespoň zaměřené a fotograficky zdokumentované. „Kdyby se v budoucnu našlo něco dalšího, dá se navázat a zanést údaje do digitální mapy. Třeba se jednou zjistí, kde chodba začínala, kam vedla a k čemu sloužila. O podzemních chodbách se v Jesenici ví, ale obávám se, že spousta z nich už je nenávratně zničených. Domnívám se, že když se tu za minulého režimu a v 90. letech dělala kanalizace, moc se nějaká archeologie neřešila a pokud se něco propadlo, tak se to bez velkého zkoumání zasypalo,“ uzavírá starosta.
Markéta Hartlová