Foto

Klasický obrázek z adventního času, kdy jsou cukrářské dílny zaplaveny plechy s vánočním cukrovím.

 

Cukráři před Vánocemi spotřebují přes 3000 vajec

Zájem o cukroví vzrostl

JESENICE. Prožít adventní čas beze shonu se jesenické integrované střední škole hned tak nepodaří. Učební obory cukrář a zahradník mají už od listopadu plné ruce práce s výrobou adventních dekorací a pečením vánočního cukroví. O jejich výrobky je stabilně velký zájem.

„S přípravami začínáme už před adventem. Vyrábíme si přízdoby, barvíme šišky a připravujeme podložky pro různá aranžmá. Ne všechno si jsme schopni vyrobit sami, některé doplňky kupujeme. Vyrábíme nejen klasické adventní věnce, ale i různé alternativy, jako jsou například tyhle svícny v nádobách. Jsou čtyři stejné a vyjadřují symboliku čtyř adventních nedělí,“ říká Andrea Kotková, učitelka odborného výcviku oboru zahradník.

V dílně zatím učnice pilně pracují. Vkusnými dekoracemi, které jim pod rukama vznikají, nejsou jen svícny. Ozdobit a naaranžovat se dají i dřevěné špalíky. „Původně jsme si myslely, že bychom na ně daly ještě čajové svíčky, ale ukázalo se, že to není potřeba,“ vysvětlují. Velkou inspirací jim je časopis Floristika, který škola odebírá, nebo internet. „I sama děvčata chodí se zajímavými nápady,“ říká Andrea Kotková. Co se barev týče, jsou pro vánoční dekorace nejoblíbenější bílá a stříbrná, a i nadále zůstávají v kurzu přírodní materiály. Ostatně bez těch základních, tedy větviček různých druhů jehličnanů, by se ani žádné vánoční aranžmá neobešlo.

„Každý rok se snažíme začlenit do našeho sortimentu nějaké nové nápady. V předvánočním čase jsme jen v dílně a pracujeme tu až do vánočních prázdnin. Začínáme adventními věnci, o které je největší zájem před 1. adventní nedělí, krátce před Vánocemi si lidé berou hlavně svícny nebo závěsné větve, aby měli na svátky doma čerstvou vůni jehličí,“ říká učitelka odborného výcviku. Škola také pravidelně pořádá kurzy výroby adventních svícnů pro veřejnost.

Také v cukrářské dílně začínají už v listopadu, v prvním prosincovém týdnu se s pečením vánočního cukroví blíží do finále, aby se stihlo vše nabalíčkovat do 17. a 18. prosince, kdy se cukroví vydává. „Pečeme jedenáct druhů čajového pečiva. Prodávají se kilová až pětikilová balení. V každém je od všech druhů, pokud si ovšem zákazník nepřeje něco vynechat a něco naopak přidat. Letos se nám například poprvé stalo, že si zákaznice přála jen pečivo bez marmelády. Nejvíc si lidé objednávají dvoukilová balení. Kilové balení prodáváme za 155 korun plus 10 korun balné. Pohybujeme se v průměrných cenách,“ říká učitelka odborného výcviku Petra Šterclová.

Sortiment vánočního cukroví je klasický, nemění se. Zákazníci si k němu mohou přiobjednat i kokosový kmen, sněhové pečivo nebo perníky, které se vyrábí zvlášť. „Mimo balení čajovek je největší zájem o třené pečivo a linecké kytičky s marmeládou,“ říká Petra Šterclová. Před Vánocemi se v cukrářské dílně ISŠ Jesenice spotřebuje přes 200 kg mouky a přes 3000 vajec.

„Cukroví peču i doma s mámou a ségrou, ale tam mě to nebaví tolik, jako ve škole. Doma je to spíš z donucení,“ přiznává s úsměvem budoucí cukrářka Simona Kvíderová a Lucka Krčmářová doplňuje: „Nejlepší je linecké, na chuť i výrobu. Baví nás ale i zdobení.“ Letos měla dílna výrazně vyšší poptávku po vánočním cukroví. Nárůst objednávek byl oproti loňsku, který byl hodně slabý, až o sedmdesát procent.

Markéta Hartlová

« Zpět