„Konečně jsme smazali velký dluh k příslušníkům R.A.F.,“ řekl předseda
Na náměstí je další pamětní deska
RAKOVNÍK. Ve středu 11. listopadu, na Den válečných veteránů, byla na Husově náměstí v Rakovníku odhalena pamětní deska patnácti příslušníkům Královského letectva Velké Británie (R.A.F.), kteří (až na jednu výjimku) pocházeli z Rakovnicka. Zásluhu na jejím zřízení má Klub vojenské historie Rakovník. Slavnostnímu aktu byli přítomni představitelé města, starosta Pavel Jenšovský a místostarosta Miroslav Samaš, ředitel rakovnické policie Jiří Šiler a další hosté. Mezi nimi i Iveta Irvingová, dcera velitele 311. perutě R.A.F. genmjr. Jana Romana Irvinga. Přihlíželo i několik desítek občanů.
Začátek slavnosti byl velmi efektní, když před čp. 111 U Lutovských, kde je pamětní deska umístěna, napochodovali studenti Střední průmyslové školy Emila Kolbena a členové Klubu vojenské historie v uniformách armád, které se zúčastnily 1. a 2. světové války. „Pamětní desku odhalujeme v době, kdy si připomínáme 70. výročí konce 2. světové války a 75. výročí bitvy o Británii, v níž českoslovenští letci výrazně přispěli k porážce německé Luftwafe. V neposlední řadě pak i 70. výročí jejich návratu do vlasti,“ uvedl předseda Klubu vojenské historie Jiří Svoboda.
Poté přiblížil přítomným historii obou světových válek a vyzdvihl zásluhy českých a slovenských vojáků, kteří v nich bojovali. Legionářů v první a příslušníků zahraničního odboje, zejména tzv. „zápaďáků“ ve druhé. Připomněl také nelehký osud letců R.A.F. po únorovém převratu 1948 v Československu.
„Jsem rád, že i oni už mají v Rakovníku svoji pamětní desku, když ji tu už dávno mají sovětští vojáci, občané židovské národnosti a na hřbitově i němečtí vojáci a občané německé národnosti, kteří zahynuli na jaře a v létě roku 1945. Myslím, že jsme konečně smazali velký dluh, který jsme k příslušníkm R.A.F. měli,“ řekl předseda. Vlastní odhalení pamětní desky provedla Jiřina Rotportová, neteř sgt. Josefa Pošty narozeného ve Žďárech, za přítomnosti své sestry Venduly Blechové. Po položení kytic zazněla československá hymna.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na zřízení pamětní desky podíleli, a také majiteli domu čp. 111 Tomáši Chvostovi, který zde umožnil desku umístit,“ uzavřel Jiří Svoboda.
Na závěr řekl, že Klub vojenské historie si bude vždy 11. listopadu připomínat u pamětní desky hrdinství mužů, kteří neváhali se zbraní v ruce hájit svobodu naší vlasti a mnozí z nich v tomto boji položili i své životy. O příslušnících R.A.F., kteří jsou na pamětní desce uvedeni, si můžete více přečíst na str. 7 v rubrice Návraty.
Tomáš Bednařík